Kato: Nemůžeš být v obraze, pokud nejsi párkrát pod

Už je to pár měsíců, co hiphopová parta Prago Union vydala své druhé album, přesto zájem o desku stále neopadá. Dezorient Express, jak se LP jmenuje, právem většina odborné veřejnosti označuje za nejlepší desku československého hip hopu vůbec a často i za textově nejlepší album české hudební scény.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kato (Prago Union) Hip Hop Kemp 2010 | Foto: Pavel Cyprich

Stejný názor zastává i náš hiphopový reportér Pavel Cyprich, který Kata odchytil po vystoupení kapely na Hip Hop Kempu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kato: Nemůžeš být v obraze, pokud nejsi párkrát pod

Dezorient Express se stalo legendou v momentě, kdy se začalo prodávat. Už první deska Prago Union HDP byla vynikající a na druhém albu kapely dotáhl Kato svoji lyriku k naprosté dokonalosti. Nikdo jiný na scéně není a nedokáže být takhle vtipně originální, inteligentní, hravý i kousavý zároveň... Jakkoli může znít spojení Kato a kousavý legračně... Kvůli problémům se štítnou žlázou už totiž rapper nemá téměř žádné zuby a na desce je to slyšet, ale spíše než že by ji to degradovalo, dotváří tahle šišlavá flow charakter Katově geniální muzice...

Kato, hlavní tvář projektu Prago Union | Foto: archiv skupiny

Album je plné unikátních frází a jedinečných obratů. Navíc rýmy nejsou nikterak prvoplánové a jsou zasazeny často do velmi silných příběhů. Oproti debutové desce Prago Union mi ovšem přijde Dezorient Express méně příběhový. Témata se mění velmi rychle, i v průběhu tracku.

Unikát Katovy tvorby spočívá v jeho nadhledu nejen nad hudbou. Jeho životní příběh by vystačil na několik knih, a proto má od života zdravý odstup. Na nic si nehraje, je přesně takový, jak se zdá – skromný kluk s talentem a sklony k depresím. A co víc, ví to o sobě...

Kato ničemu nepřikládá přílišnou váhu, směje se lidské hlouposti i české malosti a tam, kde jiní skládají oslavné ódy např. na místo, kde žijí, dělá si on ze svých Vršovic legraci a samozřejmě i z těch ostatních.

Prago Union - Dezorient Express | Foto: Press kit

Mezi HDP a Dezorient Express uběhlo už pět let. Jak sám Kato říká, aby mohl začít psát, potřebuje sesbírat zážitky a nakopnout se prvním trackem, který je, jeho slovy, vždycky hodně ukecanej. Startovním můstkem téhle desky se stal track Myšlenkový pochod, ke kterému také hned vznikl videoklip, dost možná jediný k celé desce.

Kato je zajímavá a vcelku nepředvídatelná osobnost. Tenhle nervózní týpek ale ví, jak se vyjádřit, a dělá to opravdu jedinečným stylem. I když se v budoucnu objeví tací, kteří budou využívat podobné slovní hříčky, Kato bude vždy o krok napřed. Jeho nápady jsou jednoduše geniální. Pokud jste o Dezorient Express ještě nezavadili, měli byste desku rychle sehnat, a to nejen pokud jste příznivci rapu. Právě u téhle desky platí omšelé klišé, že hudba je jen jedna, buďto dobrá, nebo špatná. Tahle hudba je totiž vynikající.

Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme