Kdo překročí stín hype vlny?

V rozmezí dvou týdnů vychází u seattleského labelu Sub Pop dva dlouhohrající debuty. 16. března to byla eponymní deska vermontských Happy Birthday, 30. března to bude album I Will Be kalifornské dívčí skvadry Dum Dum Girls. Nejen proto, že se obě desky dostaly našemu redaktorovi Robertu Candrovi do rukou ve stejný den, si na ně teď posvítíme v jeho dvojrecenzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happy Birthday | Foto: Press kit

O co jde na albu I Will Be losangeleského dívčího kvartetu Dum Dum Girls, je zřejmé od první skladby z půlhodinové sbírečky. Máme co do činění s dalším retro girl-bandem, který se hladce veze na blogo-hypem vzedmuté vlně. Garážově ušmudlané jednoduché popěvky v hořkosladkém nálevu, kolovrátkové bicí a holčičí vícehlasé harmonie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo překročí stín hype vlny?


Album by se ale mělo spíš než I Will Be jmenovat I Was. Čiší z něj totiž nepůvodnost, odvozenost a stokrát slyšený zvuk i motivy. Kdy už vlivným webovým nerdům dojde, že v době, kdy si každý může v obchoďáku za pár šupů koupit image, jakou chce, je třeba aplausem šetřit právě pro ty invenční a originální, kteří chtějí a umí vytvořit něco opravdu jedinečného? A to Dum Dum Girls opravdu nejsou.

Dum Dum Girls | Foto: Press kit


Jasně, německy zpívaná Oh Mein My je celkem vtipný nápad a když v ní frontwoman Dee Dee kňourá „Ich kann nicht weiter gehen!", je to jistě sexy. Ale celkově říkám: stačí! Jedny Vivian Girls jsou víc než dost.


Trio Happy Birthday, v němž je ale jen jedna žena, vychází z podobného podhoubí. Lídr a hlavní skladatel Kyle Thomas (jinak známý jako King Tuff nebo ze stoner projektíku Witch) si tenhle spolek vymyslel jako ventil pro své powerpopové polohy. Ovšem už při otvíráku Girls FM se na vás vysype víc nápadů než z celé desky Dum Dum Girls.

Happy Birthday - Happy Birthday | Foto: Sub Pop


Ne že by Happy Birthday taky neprokládali zajímavější skladby nudnějšími, ale míra invence je hlavním rozdílem mezi těmihle dvěma čerstvými přírůstky na Sub Popu. Ani jedna z kapel rozhodně nepatří mezi futuristy. Jenže zatímco Dum Dum Girls si troufám s lehkým srdcem odepsat jako sezónní záležitost, Happy Birthday by ještě mohli dokázat překročit stíny šedesátek.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme