Když míň je DISKO

V sobotu 3. září zahraje v pražském klubu 007 australské trio My Disco. Jejich minimalistický noise rock, který s každým dalším albem okrajují o něco blíž kostní dřeni, by měl naživo fungovat jako hypnotizérovy hodinky před očima.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

My Disco

My Disco | Foto: Temporary Residence Limited

Už samotný název trojice z australského Melbourne, která se dala dohromady v roce 2003, upomíná na inspiraci nalezenou u kouzelníka špinavého rocku Stevea Albiniho. Přesněji u jeho nekompromisní kapely Big Black z osmdesátých let, podle jejíž písně se protinožci pojmenovali. U toho ale souvislosti nekončí. S Albinim a jeho současnými legendami Shellac My Disco sdílejí i estetiku maximálně koncentrovaného rokenrolu zbaveného zbytečností a balastu, a třeba i zálibu ve starých kytarách Travis Bean s hliníkovým krkem, který jim propůjčuje zvláštní řezavý zvuk. A možná jsem ještě nezmínil, že své desky (s výjimkou první) nahrávají v Albiniho chicagském studiu Electrical Audio.

První album My Disco z roku 2006 se zvučným názvem Cancer přineslo pětadvacetiminutový výplach, jehož repetitivní strojové riffy nasekané lichými rytmy i vokální projev přiznávaly silný vliv právě ze strany Shellac. O dva roky mladší druhá deska Paradise, vydaná původně na vlastním labelu kapely Numerical Thief, posunula My Disco ještě víc směrem k nervnímu minimalismu. Sveřepě opakované figury (často tvořené jen jediným tónem nebo akordem) střídají exploze syrového kytarového hluku a pod tím pochodují až tanečně vyznívající bicí. Loňské třetí album Little Joy už vyšlo u stáje Temporary Residence Limited. Hudba na něm je ještě soustředěnější. Pulzující kytary se během dlouhých minut postupně, skoro neznatelně propalují až k hypnotickému rauši o jedné notě, rytmy už nepokrytě sledují jediný cíl, kterým je uvést posluchačovy nohy do nekontrolovatelného robotického pohybu.



My Disco jsou ze světa, kde nemají místo klišé typu sloka-refrén-sloka-refrén, kde se napětí nerodí z pompézně klenutých melodií. Jejich dramata se odehrávají nenápadně, mezi zelektrizovanými, zdánlivě rovnoběžnými řádky. Nejbližší příležitost nechat se do nich vtáhnout se vám naskytne v sobotu 3. září v pražském klubu 007.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme