Klasická vinylová deska zahrála poprvé před 67 lety. Její popularita znovu roste

Před 67 lety vznikla první dlouhohrající vinylová deska známá jako "elpíčko". V roce 1948 ho na hudební svět přivedla americká nahrávací společnost Columbia Records. Od konce 80. let gramofonovou desku postupně nahradily disky CD a z trhu téměř vymizela. Dnes ale zájem o „elpíčka“ znovu roste.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jazz Sampler | Foto: CC0 Public domain

První gramofonové desky poslouchali lidé už na začátku 20. století. S takzvaným elpíčkem ale přišla gramofonová revoluce.

Mezi první nahrávky patřily i písně slavného Franka Sinatry. Desky měly v průměru 30 cm, rychlost otáčení zhruba 33 otáček za minutu a novou úzkou drážku zvanou microgroove. To je standard, který se používá dodnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii i současnost vinylové desky představila Zuzana Petráňová

Přestože v dnešní době lidé už drtivou většinu nahrávek poslouchají v digitální podobě, někteří stále nedají na klasické praskání gramofonové desky dopustit.

„Má to takové kouzlo, které, i když na jednu stranu třeba vymizelo, tak si myslím, že právě dneska je hodně lidí a my mezi nimi, kteří se k tomu vrací právě proto, že to má nějakou atmosféru,“ vysvětlila před časem třicetiletá Aneta.

Že zájem o vinyly v posledních letech roste, potvrzují i statistiky.

„V roce 2001 tyto nosiče tvořily 0,1 procenta podílu na celkovém prodeji hudebních nosičů. Za rok 2014 se vinylové desky do statistik vrátily a nyní představují sedm procent z celkových prodejů hudebních nosičů,“ řekl Pavel Bodiš z české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

Nosiče klasiky

Rostoucí prodeje ale podle hudebního redaktora Radia Wave Jiřího Špičáka nutně nemusí znamenat, že si vinyly oblíbili mladší posluchači.

„Když se podíváme na aktuální čísla prodeje podle oficiální britské hitparády za první čtvrtletí tohoto roku, tak v té top desítce najdeme dvakrát Led Zeppelin, jednou Pink Floyd a jednou Boba Dylana,“ řekl.

„Trochu to svádí k tomu myslet si, že vinyly si kupují spíš starší fanoušci a že si kupují desky, které už dávno znají a ke kterým mají nějaký vztah. Mladí posluchači poslouchají hlavně pomocí streamovacích služeb.“

Z rostoucí popularity gramofonových desek těží taky závody v Loděnicích u Berouna, které jsou největším výrobcem vinylů na světě. Za loňský rok se tam vylisovalo na 14 milionů gramodesek. To je zhruba o třetinu víc než rok předtím.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme