Kompilace Five Years of Hyperdub: hudba pro Midasovy uši

Dubstep, temný elektronický styl, který se na počátku této dekády vyvinul z tradice UK garage, 2-stepu a grimu, má po letech evoluce své hvězdy i nudné epigony. Prominentní londýnský label Hyperdub, který právě slaví pět let od svého založení, pod svými křídly dlouhodobě sdružuje nejvýraznější zástupce tohoto čím dál atraktivnějšího subžánru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hyperdub | Foto: Press kit

Proto nepřekvapí, že dva hutné disky kompilace 5: Five Years of Hyperdub pečetí pozici tohoto vydavatelství coby specifické komunity, která hudební fanoušky a spřízněné ketaminové duše seznamuje s nejprogresivnějšími tendencemi na dotyčné scéně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kompilace Five Years of Hyperdub: hudba pro Midasovy uši

Jedním dechem je ale třeba dodat, že produkce Hyperdubu byla postupem času vědomě kontaminována mnoha žánrovými vlivy - a to až do té míry, že o striktně dubstepové platformě může být řeč vlastně jen stěží.

Tvorba centrálního mozku tohoto labelu, hudebníka a esejisty Steva Goodmana, který si říká Kode9, má blízko k zásvětní chill-outové hudbě a prostorovým hodnotám ambientu; Američan Flying Lotus vnáší mezi vyznavače subsonických basů a klopýtavých rytmů doušku abstraktního hip-hopu a anonymní producent Zomby se pro změnu specializuje na originální resuscitaci ravu.

Nowa Muzyka 2009 - Flying Lotus | Foto: Stanislav Soukup

Koncept výroční kompilace je jednoduchý: zatímco první disk nabízí nový materiál od předních akvizic labelu, druhý shrnuje klíčové tracky, díky nimž se z dubstepového mikrosvěta stala jedna z nejvlivnějších hudebních subkultur současnosti. Mezi ně pochopitelně patří ponurý somnambulní hymnus 9Samurai, který geniálně recykluje soundtrack k filmu Akiry Kurosawy Sedm samurajů, osmibitovým zurčením nasáklé hity, jako je Rustieho remix skladby Spliff Dub, masivní Jokerův Digidesign nebo robotické emo Need You od Darkstarr, i klasické tracky od ikon žánru The Bug či Buriala.

5: Five Years of Hyperdub | Foto: Press kit

Silné okamžiky disku, představujícího aktuální skladby, přicházejí s úvodním trackem Meltdown od King Midas Sound (nová přezdívka veterána The Bug), skladbou Tarantula od Zombyho nebo Aidy´s Girl´s a Computer od už jmenovaného dua Darkstarr, jejichž debutová nahrávka by měla vyjít co nevidět. Ačkoli se album novinek, před diskem složeným z prověřené dubstepové klasiky, kvalitativně spíš uklání, i tak stvrzuje vysoce eklektický potenciál labelu, který bude určovat směr této fyzické hudby až do trpké apokalypsy.

The Bug | Foto: Press kit

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme