Koncert pro Terezín chce v Berlíně připomenout oběti i díla židovských umělců

Terezín bude asi už navždy spojován s koncentračním táborem, který za války zřídili nacisté. Několik žen, které si tam prožily peklo, teď přijelo do Berlína. Přímo v srdci metropole na Kurfürstendamu se dnes večer uskuteční Koncert pro Terezín. Zazní mimo jiné i díla řady židovských umělců, kteří přišli o život právě ve zdech terezínského ghetta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínská tryzna

Terezínská tryzna | Foto: Miroslav Zimmer

„Ty emoce jsou, vždycky potom je mně tak trošičku smutno, že si vzpomínám na ta děvčata, co byla zabitá. Dokud žijeme, tak vzpomínáme na ty, co byli s námi blízko, a vůbec na to všecko a snažíme se, aby se nic takového neopakovalo,“ líčí Anna Hanusová, jaké pocity se jí při podobných příležitostech zmocňují.

Do Berlína ji spolu s několika dalšími, které prošly terezínským táborem, pozvala Nadace Hanse Krásy. Právě ta dnešní koncert pořádá a díla židovského umělce, který byl v Terezíně a zemřel v Osvětimi, nebudou na repertoáru chybět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová se zajímala o Koncert pro Terezín

„Ta hudba je krásná a ten skladatel tam seděl, když jsme zkoušeli, Hans Krása, a prostě byl úžasný,“ vzpomíná Anna Hanusová na zkoušky dětského sboru.

Právě možnost věnovat se hudbě zlidšťovala podle Anny Lorenzové jinak pekelný život v táboře: „Měly jsme obvykle zkoušky na půdě. Pomáhal mu skladatel Karel Reiner a bylo to velice pěkné. Těšily jsme se na každý večer, kdy jsme zkoušely. Hrozně mně to pomohlo.“

Obě ženy, které měly to štěstí, že hrůzy nacistického lágru přežily, dnes přijely do Berlína na koncert věnovaný místu, které bude už navždy spojené s tou nejstinnější stránkou lidských dějin. „Německo udělalo obrovský kus práce taky v tom, že se tolik o tom mluví a jsou různé akce, které dělají, které připomínají tuhle dobu. Velice si toho cením,“ dodává Anna Lorenzová.

Koncert, který zaštítil předseda spolkového sněmu Norbert Lammert, má kromě připomenutí obětí a utrpení těch, kteří Terezínem prošli, ještě jeden cíl. Gaby Flatow, žena která stála u zrodu Nadace Hanse Krásy, se koncertem snaží získat prostředky na obnovu varhan v terezínském kostele.

„Město Terezín je navždy postiženo stigmatem holocaustu. Místní se museli vyrovnat s tou hrůzou. Například svůj kostel dokořán otevřeli pamětním koncertům. A my si myslíme, že kostel by měl sloužit při jiných příležitostech, vánočních koncertech, svátcích nebo při jiných kulturních událostech, a proto sbíráme peníze na obnovu tamních varhan. Polovinu věnoval už Česko-německý fond budoucnosti a tu druhou polovinu se snažíme vybrat od různých dárců,“ říká Gaby Flatow, která věří, že i díky dnešnímu koncertu se bude moci s rekonstrukcí brzy začít.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme