Korejský rapper PSY, hvězda YouTube, dobývá svět novou písní

Nový hit rappera známého pod pseudonymem PSY se jmenuje Gentleman. Jihokorejský zpěvák se proslavil bizarním klipem Gangnam Style, který viděly stamiliony lidí po celém světě. Stejně tak novinka je navzdory vyhrocené atmosféře na Korejském poloostrově populární a pomalu začíná dobývat i zbytek světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rapper PSY představil v Soulu svou novou píseň Gentleman | Zdroj: Reuters

Za pouhých několik dní od slavnostního představení nové písně vidělo klip Gentleman na YouTube 53 milionů lidí.

Pokud by chtěl ve sledovanosti dohnat hit Gangnam Style, bude se ale muset ještě snažit. Ten je totiž s více než miliardou a půl diváků zatím nejsledovanějším videoklipem v historii YouTube.

Hudební publicista Karel Veselý si myslí, že rapper PSY jen rozmělňuje model, se kterým uspěla jeho předchozí píseň. Z hudebního hlediska se novinku neodvažuje hodnotit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Dorazín představil novou píseň korejského rappera PSY

„Pop posledních několik let nebo desetiletí vlastně funguje víc jako balík, v němž hudba hraje jenom jednu z rolí – společně s klipem či image. PSY, podobně jako popové hvězdy Západu jako Lady Gaga, jsou prostě baviči, a ne úplně jenom hudební umělci,“ vysvětluje.

Klip Gentleman přesto považuje za zajímavý, protože díky poněkud exotickému původu interpreta nabízí jakousi přidanou hodnotu.

„Hudebně to spadá do takové vlny blyštivé populistické taneční hudby, která vládne žebříčkům poslední tři roky, ale třeba jen to, že rapuje korejsky, vlastně přidává do klasické formule ustáleného popu něco úplně nového,“ upozorňuje Veselý.

„PSY přišel z divočiny YouTube, neudělala ho žádná reklamní kampaň nahrávací společnosti. Pro mě je to přinejmenším důkaz toho, že lidé od popu chtějí něco nového či neotřelého, něco, co už jim západní umělci a vydavatelé nemůžou, nebo spíš už neumí dát,“ dodává.

Martin Dorazín, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme