KRS-One se vrací ke kořenům

Na začátku září vydal dnes už legendární newyorský rapper KRS-One novou desku. Album Meta-Historical vytvořil americký rapper ve spolupráci výhradně s producentem True Masterem a na začátku listopadu ho přijede představit také českému publiku do Lucerna Music Baru. Abyste zjistili, jestli si máte na tuhle podívanou vyhranit čas, připravil pro vás kolega Pavel Cyprich recenzi zmíněného alba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KRS-One | Foto: Caddy One

KRS-One patří na scéně se svými pětačtyřiceti lety už mezi veterány, a co se množství produkce týče, dalekosáhle překonává většinu kolegů. Na letošek má vedle desky Meta-Historical naplánováno vydání ještě tří alb – jednoho s DJ Premierem, druhého s producentem jménem Showbiz a několika vydanými singly také chystá půdu pro vlastní sólo.

Přehrát

00:00 / 00:00

KRS-One se vrací ke kořenům

Každá deska KRS-One, kterého většina hiphopové společnosti zná především jako sound of da police, je očekávána s velkým napětím. Ne nadarmo se Krsovi říká také učitel. Tenhle člověk položil v roce 1993 svojí deskou Return of the Boom Bap základy mnoha dalším interpretům.

Muziku nového kousku do sbírky KRS-One obstaral DJ a producent True Master, který je odkojený legendou producentské scény, členem party Wu-Tang RZA. Ačkoli je dnes už každý z producentů trochu jinde, shodné prvky v jejich tvorbě rozhodně najdeme. Právě v téhle drobnosti je zakopaný pes alba Meta-Historical. Zatímco před třemi lety nechal na albu Hip Hop Lives producent Marley Marl rappera proplouvat pestrými beaty různých samplů i rozdílného BPM, True Master se drží jedné linky, ve které manévruje i rappera. KRS-One tak piluje spíše obsahovou stránku svých textů, než by se snažil komplexně bavit publikum.

KRS-One - Meta-Historical | Foto: Fat Beats

Rapper se na albu Meta-Historical vrací ke svým kořenům – jak stylem, který je dost umírněný a vyzrálý, tak samotnými texty, které hledí především do minulosti. KRS-One si stýská po devadesátých letech, která pro něj znamenají opravdový rap.
Krsovu nostalgickou flow podtrhují chvílemi až minimalistické instrumentálky. Na druhou stranu je slyšet, že KRS-One už tvorbu tolik nehrotí a víc si muziku užívá. Obsahem jednotlivých tracků a množstvím skitů, ve kterých vypráví o různých věcech, se staví spíše do role filozofa a vypravěče životního příběhu než baviče davu.

Jak je z pojetí alba Meta-Historical zřejmé, KRS-One zná svoji pozici na scéně a je s ní smířený. Slávy si užil v předchozích dekádách, teď už jen pracuje na zkvalitňování scény a pro svoji radost.

KRS-One | Foto: Caddy One

Deska Meta-Historical nepatří mezi alba, která když doposlechnete, rovnou pustíte znovu. Jedná se ale o velmi solidní kousek, který drží kvalitu od začátku do konce. Rozhodně neurazí, spíše potěší svým standardním poctivým přístupem, avšak dech vám určitě nevyrazí.

Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme