Kulínský se vrací k hudbě. Dirigovat bude v Obecním domě

Bývalý sbormistr pěveckého souboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský se vrací na scénu. Dnes večer bude v pražském Obecním domě dirigovat komorní orchestr Virtuosi Pragenses a vokální uskupení mladých umělců KrisKrosKvintet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecní dům v Praze | Foto: Václav Žmolík

„Já jsem měl rok, kdy jsem byl opravdu dost nešťastný z toho, že všichni říkali, jasně, jasně, ano, není problém, ale první nebudeme,“ přiznal Kulínský při setkání s novináři, že trvalo hodně dlouho, než mu někdo nabídl práci.

Spoluorganizátor série koncertů nazvané Comeback Kulínský, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu České doteky Miroslav Matějka, s Kulínského návratem na pódium nemá problém.

„Myslíme si, že pan Kulínský je výborný dirigent, který by měl mít prostor na renomovaných pódiích, jako je Obecní dům, a měl by mít prostor proto, aby vyjádřil to, v čem je nejvíce silný a v čem je nejvíce doma. A to je hudba a jeho umění,“ říká Matějka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návratu Bohumila Kulínského k hudbě mluvila ve Světě o osmé Rádia Česko socioložka Jiřina Šiklová

Vlastimil Ježek, ředitel Obecního domu, kde se dnes koncert odehraje, považuje Kulínského minulost za vyřešenou.

„Mám pocit, že se něco přihodilo, soud vynesl nějaký verdikt a Bohumil si to odseděl. Pokud vím, součástí vyřčeného trestu nebyl doživotní zákaz dirigování. Tohle já vůbec neřeším,“ má jasno Ježek.

„Trest je od toho, aby si ho člověk odpykal a tím se očistil. Problém je, jestli tady je nějaká závažná činnost v případě pana Kulínského, to znamená, že by to opakoval. V tom případě bych si asi dávala pozor u toho, kdo ho zaměstnává, abych mu nesvěřila úplně malé děti, na kterých se prý dopustil zločinu,“ vysvětluje socioložka Jiřina Šiklová.

Žádná vlna kritiky

Bohumil Kulínský se nikdy nepřiznal ani neomluvil, podle psychiatrů je zdráv a zcela zodpovědný za své činy. Proti jeho návratu se nezvedla žádná vlna kritiky. „Je to nedostatek důvěry vůči našim soudům," myslí si Šiklová.

V roce 2009 udělil soud Kulínskému trest 5,5 roku odnětí svobody za zneužívání nezletilých dívek. Po uplynutí poloviny této doby podal žádost o propuštění. Deset let nesmí pracovat s mládeží.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme