Kulturní festival v dánském Aarhusu přilákal 300 tisíc lidí. Na policistu téměř nenarazíte

Dánské přístavní město Aarhus se na deset dnů změnilo v kulturní centrum Skandinávie. Každoroční svátek pouličního umění, hudby a jídla přilákal na východ Jutského poloostrova přes 300 tisíc návštěvníků. I tak se festival pod patronátem dánské královny obešel bez výrazných bezpečnostních opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve stanech se popíjí i hraje. Živá hudba je základním pilířem festivalu | Foto: Matěj Skalický

Velké náměstí před katedrálou v Aarhusu se proměnilo v blízkovýchodní trh. Voní tu falafel a šauarma, na zemi jsou rozložené perské koberce. O kousek dál baskuje dánský umělec a irská kapela. Jsou tu akrobati, žongléři, lidé z celého světa. Kdo tu naopak úplně chybí, jsou policisté. A všímá si toho i student Clément, který do Dánska přijel z Paříže.

„Kvůli teroristickým útokům ve Francii jsou teď policisté a vojáci úplně všude, hlavně v Paříži. Tady v Aarhusu na policistu nenarazíte, a to jsou ulice plné lidí. A přesto se tu cítím bezpečněji než v Paříži, kde jsem obklopený vojáky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Aarhusu natáčel Matěj Skalický

Ulice v okolí bulváru Frederiksgade jsou přeplněné, vyhrávají tu pouliční umělci, lidé vysedávají v ulicích, pijí pivo, debatují. Přestože je festival téměř u konce, policie je stále v pohotovosti, ale návštěvníci to ani nepostřehnou.

„Samozřejmě víme o teroristických útocích v Evropě. Jsme v kontaktu s policí a bezpečnostní službou. Vždy ví, kde se co se děje a kde je nejvíc lidí. Na některých místech máme bezpečnostní službu. Dřív jsme měli problémy s násilím a kriminalitou, ale to změnilo. Teď už to není problém, ale je to samozřejmě něco, na co je třeba se připravit,“ říká mluvčí festivalu Jonas Barfoed.

Organizátoři jsou přesvědčeni, že víc policistů v ulicích automaticky neznamená větší bezpečí pro návštěvníky. Festival letos navštívilo přes 300 tisíc lidí a policisté nezaznamenali žádné vážné prohřešky.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme