Kulturní večer v Lucerně udělal tečku za státním smutkem

Pražský Palác Lucerna se v pátek večer zaplnil desítkami umělců a tisíci nadšených lidí, kteří hudbou, filmem i divadlem uctili památku prezidenta Václava Havla. Akce s názvem Pocta VH tak udělala pomyslnou tečku za třídenním státním smutkem, který byl v České republice na počest zesnulému exprezidentovi vyhlášen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudebník Ivan Král při vystoupení na kulturním večeru Pocta VH | Zdroj: ČTK

Slzy vystřídalo veselí s trochou nostalgie. Útrobami Paláce Lucerna proudili v pátek večer tisíce lidí, kteří svojí přítomností vzdali poslední hold zesnulému Václavu Havlovi. Přímý přenos z desítek hudebních i divadelních vystoupení mohli sledovat na velkoplošné obrazovce také lidé na Václavském náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucerna pro Havla.mp3

„Tak jak bývalo dobrou tradicí, že lidé se poté, co se rozloučili s někým, koho měli rádi, sešli a ten kar nebo trachta, jak se to v různých krajích nazývalo, tak tato část rozloučení měla své nezastupitelné katarzní místo v životě každého člověka, protože tam končí rozloučení a osvobození a vyrovnání se s tou skutečností,“ rozporuje myšlenku, že takhle by závěr pietního týdne vypadat neměl houslista kapely Hradišťan Jiří Pavlica.

Sám Pavlica s kapelou mezi vystupujícími nechyběl. Stejně jako třeba David Koller, Tonya Graves, Matěj Rupert, Dan Bárta, Vladimír Mišík, Štěpán Rak a Ivan Král, který přicestoval kvůli rozloučení až ze Spojených států společně se zpěvačkou Suzanne Vega.

Do davu, který se bavil koncertem s pivem v ruce, se vmísil i herec Ondřej Liška.

„Budu šťastný, že jsem u toho byl a že jsem se s ním mohl potkat. Že jsem žil v přítomnosti takové osobnosti,“ přibližuje herec, jak bude vzpomínat na Václava Havla.

Jinou vzpomínku na prvního polistopadového prezidenta má skladatel Petr Hapka.

„Dokonce jsme se pokusili jednou o nějaké loutkové divadlo a pak nějak došel alkohol, tak jsme to nedopsali,“ vzpomíná Petr Hapka.

Pestrý program, který zahrnoval vedle hudebních vystoupení také divadlo a filmové projekce také možnost naposledy se zapsat do kondolenční knihy, přilákal do Lucerny přes čtyři tisíce lidí.

„My jsme schválně vybrali takovouhle koláž, takovou pestrou směsici všech stylů, žánrů a forem. To byl přesně styl, který Václav Havel miloval a my jsme věděli, že by nás za tohle finále smutečního týdne rozhodně pochválil,“ dodal mluvčí organizátorů a Havlův přítel Ladislav Špaček.

Akci, kterou běžně agentury připravují měsíce, zvládli přátelé Václava Havla během tří dnů. A soudě podle reakcí lidí, povedla se.

Pavel Cyprich, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme