Legenda americké hudby Bob Dylan vystoupí poprvé v Číně

V Číně dnes poprvé v historii zahraje legendární hudebník Bob Dylan. V nejlidnatější zemi světa se představí ve dvou městech, nejprve v Pekingu a poté v Šanghaji. Dylan měl v nejlidnatější zemi světa původně vystoupit už vloni, ale tehdy mu to tamní úřady nepovolily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci se na koncert těší, je téměř vyprodáno a o chystaném koncertu píší i domácí média. List Beijing News mimo jiné připomíná i jeho neuskutečněné loňské vystoupení, i když o zákazu pro Dylana se konkrétně nezmiňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravovaném koncertu Boba Dylana v Číně mluvil na radiožurnálu východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

„Bob Dylan je mezi čínskou mládeží velmi populární,“ uvedl sinolog Štěpán Pavlík.

Čínskému publiku určitě nejsou jeho skladby neznámé, i když pravdou je, že větší zájem je o koncert rockové skupiny Eagles, která v Číně vystoupí příští týden.

„Jak známo, Bob Dylan se stal ikonou na začátku 60. let minulého století, kdy byla Čína ještě zcela uzavřená před jakýmikoli zahraničními vlivy a v zemi probíhala takzvaná Kulturní revoluce a všude řádily Rudé gardy Mao Tse-tunga,“ říká východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Hudební publicista Jiří Černý očekává, že Bob Dylan bude dnes hrát střídavě staré hity a novější tvorbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vystoupení Boba Dylana v Číně ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

Podle čínského ministerstva kultury mohl Dylan v Pekingu a poté i v Šanghaji vystoupit jen díky přesně vytyčenému a schválenému programu. Čínští cenzoři jsou totiž při vystoupeních západních zahraničních umělců ve střehu, od koncertu zpěvačky Bjork, která v Šanghaji v roce 2008 zahrála skladbu Declare Independente, Vyhlaš nezávislost, a věnovala ji okupovanému Tibetu.

Peking následně prohlásil, že zpěvačka ‚zranila city čínského lidu‘ a znovu zavedl přísný režim při povolováním koncertů západních muzikantů.

Jednou z obětí byla kapela Oasis. Její loňský koncert byl totiž zrušen poté, co čínské ministerstvo kultury zjistilo, že kytarista skupiny v roce 1997 vystoupil na newyorském festivalu pro Tibet.

Zatím nepříliš lukrativní trh

Čína je v mnoha směrech označována za nejlukrativnější trh na světě. O pořádání koncertů známých zpěváků a skupin to ale neplatí.

„Třeba indonéská Jakarta hostí mnohem více hudebních hvězd než čínská města. A například minulý měsíc vystoupili v Hong Kongu Eric Clapton, Janet Jackson nebo Taylor Swift, nikdo z nich však nekoncertoval v Číně. Komunistické vedení prostě nemá rockové hudebníky v lásce, vadí jim jejich politické, ale řekněme i sexuální texty,“ pokračuje Robert Mikoláš.

Peking kvůli tomu dokonce nařídil před pěti lety slavným Rolling Stones, co mohou a co naopak nesmí v Číně zahrát.

Problém je ovšem i ekonomický, mnohé v zahraničí populární skupiny, se v Číně potýkají s malým zájmem, jejich skladby se v čínských rádiích nehrají nebo si je ve velkém a ilegálně čínští fanoušci stahují po internetu, takže pak o jejich koncert ani nestojí. To se týká zejména mladších umělců. Přesto odborníci z hudebního průmyslu věří, že zájem v Číně bude postupně růst, i když zdaleka ne tak rychle jako jinde ve světě.

Robert Mikoláš, Ondřej Černý, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme