Lennon byl legendární hudebník. A propagátor východní mystiky

Právě dnes uplynulo třicet let od násilné smrti Johna Lennona. Geniálního hudebníka považují mnozí za jednu z největších hudebních osobností 20. století a symbol boje proti válce. John Lennon se také zasloužil o mimořádnou popularitu východní mystiky a filozofie, která trvá dodnes. Jeho cesta za indickým duchovním vůdcem Maharišim byla sledovanou celosvětovou událostí. I když skončila vlastně neslavně, indické filozofii zůstal Lennon věrný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na cestě, po které kráčeli členové skupiny Beatles se svým duchovním učitelem, dnes prorůstá dlažbou tráva a domy pomalu, ale jistě pohlcuje prales. Celý areál je dávno zavřený, rozsáhlý pozemek nad řekou Gangou patří indickému ministerstvu lesů a na bráně visí masivní zámek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách indického dobrodružství Johna Lennona se vydal Jaromír Marek.

Ashok si na čtveřici muzikantů stále pamatuje. Hlavně na poprask, který se v Rišikeš kolem nich spustil. Malou vesnici naráz zaplnili novináři a filmové štáby. „Mahariši byl tehdy velmi slavný. Indickou spiritualitu oblékl do moderního hávu, aby vyhovovala všem lidem,“ říká Ashok.

Jak se Beatles tady v indickém Rišikeš ocitli? S Maharišim se seznámili v roce 1967, o rok později potom přijali jeho pozvání. Zatímco Paul McCartney a Ringo Starr dali brzy asketickému programu v ašramu sbohem, George Harrison a zejména John Lennon byli Maharišim zcela okouzleni. Až do okamžiku hořkého prozření.

Sexy Sadhu, co jsi dokázal?

„Mahariši strávil noc se zdravotní sestrou, která přijela do kurzu společně s Beatles. Jako svatý muž měl být přece v celibátu. Když se Lennon dozvěděl, co se stalo, žádal po Maharišim vysvětlení. Ten se však jen vykrucoval. Lennon byl tak šokovaný a rozčarovaný, že z ašramu okamžitě odjel a příběh dokonce přetavil v píseň,“ vzpomíná Pierre, někdejší Maharišiho žák, který už v Rišikeš zůstal.

„Sexy Sadhu, co jsi dokázal? Dělal jsi ze všech jen blázny,“ zpívá John Lennon v písni, kterou se vyrovnává se svým rozčarováním. Skladba Sexy Sadie vyšla na takzvaném Bílém dvojalbu.

Beatles se s Maharišim rozešli, ale jejich sláva na něm navždy ulpěla. Záhy začal budovat meditační střediska po celém světě a jeho příznivci se dnes počítají na statisíce, možná milióny. Když před dvěma lety zemřel, zůstalo po něm jmění v hodnotě 700 miliónů dolarů. Do Rišikeš se, stejně jako Beatles, už nikdy nevrátil.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme