Letošní festival Pohoda v Trenčíně začne symbolickou poctou Václavu Havlovi

V Trenčíně začíná festival Pohoda, kam tradičně míří i čeští návštěvníci. Letošní ročník je první po smrti exprezidenta Václava Havla. A organizátoři Pohody chtějí, aby to bylo na festivalovém programu poznat. Hned úvodní večer proto věnují kapelám, které měl Havel rád, a se kterými se osobně znal. Festival otevřou Plastici a zpěvák Lou Reed.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Pohoda 2010 | Foto: Jarda Petřík

Festival Pohoda je sice tradičně spojený s trenčínským letištěm, připravuje se ale v celkem malé nenápadné kanceláři uprostřed bratislavského sídliště. Zakladatel festivalu Michal Kaščák na chvíli odkládá práci a vzpomíná na rok 2008, kdy na Pohodu přijel Václav Havel:

„Byla to opravdu výjimečná věc, protože jeho debatu poslouchalo možná 10 tisíc lidí. Účast Václava Havla je pro nás nejcennější návštěvou, jakou náš festival měl. A to včetně všech lidí, kteří se kdy na něm objevili. Protože díky právě takovým lidem, jakým byl Václav Havel, svobodné festivaly, jako Pohoda, mohou existovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Festival Pohoda v Trenčíně začne symbolickou poctou Havlovi. Podrobnosti v reportáži bratislavského zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergra.

Václav Havel přesvědčil Michala Kaščáka, aby festival pokračoval i po tragickém pádu stanu na Pohodě v roce 2009, po kterém zemřeli dva festivaloví návštěvníci. Zdaleka nejen proto bude dnešní večer patřit právě Václavu Havlovi.

„Snažili jsme se ten program připravit tak, aby se líbil právě Václavu Havlovi a čtvrteční otevírací večer bude na hlavním podiu patřit kapelám, jejichž členové byli přáteli pana Havla,“ přibližuje Mário Gešvantner z organizačního výboru Pohody.

„Jsou to The Plastic People of the Universe, tedy kapela jejíž byl Václav Havel takovým nehrajícím členem. A po nich vystoupí Lou Reed. Trochu doufáme, že spolu i zahrají Platici s Reedem,“ dodává.

Šéfa festivalu Michal Kaščák Radiožurnálu také prozradil, že pro něj byl Václav Havel v první řadě umělec a až pak politik: „Byl to člověk, kterého si pamatuji z Lipnice z roku 1988 a stále pro mě zůstal člověkem, který stojí nohama pevně na zemi, který mluví o svém vidění světa bez toho, aby se ohlížel na to, zda mu to ublíží či nikoli.“

Pocta Václavu Havlovi na letošní Pohodě neskončí dnešním večerem. Na festivalu se budou hrát také Havlovy hry a na jednom z pódií bude připravená výtvarná instalace na Havlovu připomínku.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme