Linec se konečně dočká hudebního divadla. Má prý být nejmodernější v Evropě

Nové hudební divadlo v rakouském Linci se představí veřejnosti už 12. dubna. Pod jednou střechou chce nabízet operu, muzikál, operetu i balet. S otočným hledištěm a špičkovou akustikou i ozvučením se má prý jednat o nejmodernější hudební divadlo Evropy. Rozpočet na stavbu dosáhl částky asi 180 milionů eur.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební divadlo v Linci

Hudební divadlo v Linci | Foto: Zemské divadlo Linec

Scéně se říká také zelené divadlo. Celá stavba je totiž nízkoenergetická a energii získává ze slunce. 14. dubna se do divadla mohou podívat zájemci v rámci dne otevřených dveří.

První plány na hudební divadlo v Linci existovaly podle obchodního ředitele Thomase Königstorfera už před sto lety.

Divadlo v Linci má velmi dlouhou tradici. Budova divadla byla otevřena v roce 1803. Zjistili ale, že budova je velmi malá pro hudební díla, a tak se objevily první skici s operním domem v Linci. Ty pochází už z roku 1910. Mělo to svůj historický vývoj, ale až v roce 2004 se objevily nové záměry a hlavně usnesení, že hudební divadlo opravdu postavíme. Myslím, že sen se stal skutečností, to, co jsme si během minulých let přáli, se realizuje. A publikum v Linci je nadšené, zaslouží si hudební divadlo stejně jako publikum ve Štýrském Hradci, Vídni nebo Salcburku, kde už svůj operní dům mají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Romana Kostohryzová se ptala obchodního ředitele nového hudebního divadla v Linci Thomase Königstorfera

Činohra tedy zůstane v historické budově divadla?

My v hudebním divadle nabídneme posluchači vše, co se týká hudby – operu, operetu, muzikál i balet. Činohra zůstane tedy v tom starém domě z roku 1803 a všichni, kdo mají co dočinění s hudbou, přejdou do nového domu.

Vy o novém hudebním divadle v Linci hovoříte jako o nejmodernějším hudebním divadle Evropy. Je v něm velký sál až pro 1200 hostů, pak také studiové jeviště, tedy prostor pro experimentální tvorbu, jazzové koncerty, mládežnické a dětské divadlo, v neposlední řadě pak sál orchestru, kam se vejde až 100 hudebníků. Tedy prostor pro velká orchestrální díla. To je ale to zázemí, v čem je pak punc nejmodernějšího divadla v Evropě?

Technika je přímo na scéně velkého sálu. Střed jeviště tvoří multifunkční otáčivé hlediště o průměru 32 metrů. K tomu je připojeno hrací otáčivé hlediště o průměru 15 metrů. A navíc zdvihací plošiny se třemi pódii. S nimi můžeme pohybovat do šestimetrové výšky i hloubky. A tak můžeme jít nahoru, do hloubky nebo se točit. To by mohlo být ve všech kombinacích velmi zajímavé jak pro režiséry, tak pro publikum. Také zvuk i osvětlení je to nejmodernější, co se v současné době vyrábí. Naši zpěváci budou velmi dobře znít, stejně jako hudební kapely.

Hudební divadlo je v krásném prostředí lidového parku a zároveň na konci nákupní zóny, zvenčí zčásti prosklené, má deset pater, k tomu ještě suterén na parkování. Je to velká stavba. Vy jste základní kámen položili na jaře 2009, o rok a půl později už byla stavba hotová. Jaký byl rozpočet?

Částka, která zahrnuje všechny náklady, je kolem 180 mil eur. Divadlo mělo původně stát mezi dálnicí a železnicí, ale britský architekt Terry Pawson, otec této budovy, řekl, že na druhé straně silnice je ten největší park Lince. Nádherný park. A podařilo se mu prosadit návrh, aby divadlo stálo přímo v parku, a naopak silnici jsme přeložili za divadlo. Tento nápad prosadil, to je skvělé. Tomu ale odpovídají náklady, 180 milionů za stavbu divadla a infrastrukturu.

A teď už k programu hudebního divadla v Linci.

Budeme dávat deset premiér za rok, deset nových produkcí. Dva balety, dva muzikály, jednu operetu a pět produkcí bude patřit operní premiéře.

Linec je kousek od českých hranic. Vy už počítáte s českým publikem, dočetla jsem se, že budete mít i české titulky. A co české autory, zařadíte je do repertoáru hudebního divadla?

V plánovaných programech na roky 2014 až 2016, i když o tom nesmím oficiálně mluvit, jsou také zastoupení čeští skladatelé.

Necháme se tedy překvapit. Ale můžeme už určitě prozradit, čím slavnostně otevřete hudební divadlo.

Začínáme v dubnu a to se současnou operou Philipa Glasse Stopy zbloudilého. Vychází z pera Petera Handkeho a vypráví o stavu světa i magii divadla. Druhý večer budeme mít muzikál Čarodějky z Eastwicku. Muzikál měl premiéru v roce 2012 v londýnském divadle, v Rakousku to návštěvnicí uvidí poprvé. 14. dubna plánujeme balet Campo Amor Jochena Ulricha, kde jsou v hlavních rolích Martin Dvořák a Anna Štěrbová. 15. dubna pak Růžový kavalír. V hudebním divadle bude tedy současná opera a velký balet. To jsou tituly, které stojí na špici našeho programu.

Romana Kostohryzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme