Lucky Dragons - sdílení energie na Sedmičce

Co je zajímavější? Trvale fixovaná hudba na CD, kterou si můžete v dané podobě pouštět stále dokola, nebo jedinečná, živě předvedená a neopakovatelná koncertní podoba? U kapely Lucky Dragons je to jednoznačně druhá verze. Písně, které můžete znát z téměř dvacítky dosavadních desek, jsou naživo jen výchozím materiálem pro performanci, do které je aktivně zapojené publikum. Opětovně se můžete přesvědčit 8. června v klubu 007 na Strahově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Creepy Teepee - Lucky Dragons

Creepy Teepee - Lucky Dragons | Foto: Stanislav Soukup

Ne že by podoba Lucky Dragons na deskách nebyla zajímavá, to ani náhodou, ale naživo je to prostě něco úplně jiného. Luke Fischbeck a Sarah Rara obvykle hrají uprostřed publika, kterému rozdají nejrůznější hudební nástroje. Tím pokaždé vzniká trochu jiná a neopakovatelná hudba, kterou ti, kdo to zažili, popisují s podobným nadšením. Mluví o strhujícím zážitku aktivního sdílení energie, zvuku a emocí.
POSLECHNĚTE SI: Rozhovor s Lucky Dragons z loňského festivalu Creepy Teepee

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Lucky Dragons

Experimentátoři Luke Fischbeck a Sarah Rara jsou z Los Angeles a pod jménem Lucky Dragons působí už deset let. Svou audiovizuální performanci předvedli mimo jiné v losangeleském klubu Smell, pařížském Centre Georges Pompidou a v mnoha dalších klubech, galeriích a na nezávislých festivalech.
Jméno Lucky Dragons odkazuje k japonské rybářské lodi, která byla v 50. letech zasažená testem vodíkové bomby na tichomořském atolu Bikini. Kontaminované plavidlo s nemocnou posádkou se později stalo symbolem celosvětového antinukleárního hnutí. Loď byla natřena načerno a přejmenovaná z Lucky Dragon na Dark Falcon. Chvíli byla ještě užívaná k rekreačnímu rybolovu, ale nakonec skončila na hřbitově lodí, ostrově jménem Dream Island. K obřímu monstru z lodních vraků, které se tyčí v Tokijském zálivu, se ostatně Lucky Dragons vrací názvem loňské desky Dream Island Laughing Language. Pokud vás tenhle obraz zaujal, musím vás trochu zklamat, protože v současnosti jsou navršené vraky překryté hlínou a na vrcholu tohoto umělého kopce vyrostla sportovní hřiště, muzeum a tropický skleník.

Creepy Teepee - Lucky Dragons | Foto: Stanislav Soukup

Všechny dosavadní desky Lucky Dragons si můžete stáhnout na internetu. Vyšly u nejrůznějších vydavatelství a některé z nich si vydala sama kapela. Jejich taneční psychedelie plná loopů vám možná vzdáleně připomene Animal Collective, ale zatímco jsou Animal Collective čistě hudební projekt, u Lucky Dragons jde hlavně o umělecký koncept. Kromě kapely provozují jednou týdně takzvaný Sumi Ink Club, jakýsi kolektivní výtvarný workshop, a stojí také za internetovou komunitou jménem Glaciers of Nice.

Creepy Teepee - Lucky Dragons | Foto: Stanislav Soukup

Mezioborový záběr a neustálý živý vývoj Lucky Dragons může evokovat divoké rozrůstání tropických lián. Šíří se spontánně do všech směrů a poutají k sobě zdánlivě neslučitelné. Přesahy Lucky Dragons jsou ale na rozdíl od škrtivého sevření organického plevele pozitivní. Zvuky, věci a lidé v jejich kreativním objetí produkují a sdílí pozitivní energii.

Veronika Mayerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme