Magorův Smíchov oslaví nedožité 70. narozeniny legendy českého undergroundu Jirouse

Legendu českého undergroundu Ivana Magora Jirouse dnes v Praze připomene akce Magorův Smíchov. V pražské MeetFactory přátelé i návštěvníci oslaví jeho nedožité sedmdesáté narozeniny. Kulatiny básníka, publicisty, výtvarného kritika a držitele několika literárních cen by připadly na úterý 23. září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan M. Jirous a Otakar Slavík - vernisáž výstavy Slavík 75, Galerie Nová síň | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Zavzpomínat na vůdčího ducha českého undergroundu přijde i jeho družka Dáša Vokatá. Na počest Ivana Magora Jirouse písničkářka zahraje spolu s Oldřichem Kaiserem.

Přidá se k nim například legendární kapela Plastic People of the Universe, slovenské Živé kvety nebo Umělá hmota.

Na vzpomínkovém večeru navíc Česká mincovna uvede netradiční pamětní medaili. Ta vychází v limitované edici pouhých 44 kusů. Magorův Smíchov začíná v MeetFactory v 18 hodin.

Ivan Martin Jirous | Foto: Tomáš Vodňanský

Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Vystudoval historii umění, nechtěl se však dát na vědeckou dráhu. Napsal mnoho textů o umělcích, zejména 60. let. Jeho Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975 byla programovým prohlášením českého undergroundu.

Od roku 1967 byl Jirous uměleckým vedoucím skupiny The Plastic People of the Universe, o které později napsal knihu. V 70. a 80. letech byl Jirous z politických důvodů opakovaně vězněn, ve vězení strávil přes osm let.

Podepsán je pod řadou básnických sbírek - podstatná část z nich vyšla ve sborníku Magorova summa. Jednou z jeho posledních literárních stop byla kniha Magor dětem, kde publikoval básně a pohádky, které napsal pro své dvě dcery během jednoho svého uvěznění ve Valdicích.

Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Zemřel v 67 letech – 10. listopadu 2011.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme