Malá mořská hudba Balama Acaba

Alec Koone alias Balam Acab je citlivá duše – aspoň si tak troufnu usoudit při poslechu jeho hudby, kterou shodně doprovází přívlastky jako „snová“, „melancholická“ nebo „křehká“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balam Acab | Foto: Tri Angle Records

Dvacetiletý Newyorčan a student hudební kompozice na univerzitě v Ithace je ve světě nezávislé elektroniky nováčkem – teprve loni vydal na Tri Anglu své první EP nazvané See Birds. Zpomalené fluidní rytmy s enormní, pod vodou kráčející basou patřily k jedněm z nejoriginálnějších zvuků minulého roku – a ačkoliv byl Balam Acab zjednodušujícím způsobem házen do hrubého pytle s trendy cedulkou „witch house“, k proklamované temnotě čarodějnických projektů měly jeho tekuté rapsodie přece jen dál. Sám se na Facebooku nechal slyšet, že „slibuje udělat dobré album, jen pokud lidi přestanou jeho hudbu nazývat witchhouse.“ Svazující hype škatulku však jeho podmořské vlnění opustilo již dávno.

Balam Acab – Wander/Wonder | Foto: Tri Angle Records

Hydrogenním metaforám a svému mokrému trademark zvuku zůstal Balam Acab věrný i na svém debutovém LP dvojznačně nazvaném Wander/Wonder. Vodní svět alba místy připomene odkapávající zvuky desky Space Is Only Noise od Nicolase Jaara, na rozdíl od něj však Koone s pravidelným rytmem šetří a zpomalené beaty nechá často pouze střídmě probublávat na hladinu. V slastných minisymfoniích se tu a tam ozývají pokroucené heliové hlasy, které skladbám jako Apart nebo Expect dodávají neobyčejnou křehkost.Osm skladeb desky se stopáží kolem 4 až 5 minut a stavbou upomínající spíše na klasickou písňovou strukturu než trip-hopové přešlapování působí jako sice krátké, ale možná o to emotivnější putování mořského koně. Mateřská něha pomalu tekoucích ukolébavek z korálové krajiny, kde mořské panny dávají dobrou noc, má tendenci dostat citlivého posluchače zpět do prenatálního stadia pobytu v lůně. Pocitové akvárium Balama Acaba splnilo má očekávání a přes pár výtek směřujících ponejvíce ke krátké stopáži desky a velké rozředěnosti jednotlivých hudebních nápadů i utvrdilo můj rostoucí zájem o tvorbu tohoto talentovaného mladíka. Při poslechu jeho malé mořské hudby plné delikátních melodií a podvodních ozvěn totiž nezůstane jedno oko suché.

Jan Bárta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme