Metronomy ovládly rozhlasové garáže, projekt vznikl díky dobrovolníkům

Rozhlasové garáže jsou místo, které by si nikdo s uměním asi moc nespojoval. Přesto se tu včera večer rozehrál orchestr. Sestavený byl ovšem z metronomů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metronomy ovládly rozhlasové garáže | Foto: Jakub Hritz

Pro happening v garážích musel pořádající orchestr Berg sehnat nejen metronomy, ale i dobrovolníky.

„Měli jsme takovou speciální webovou stránku, kde se nám dobrovolníci mohli hlásit. Bylo třeba jenom vybudovat tu stránku a do světa rozeslat informaci. Dobrovolníci se nám hlásili sami,“ popisuje ředitelka orchestru Eva Kesslová.

Každý účinkující měl na starosti asi čtyři přístroje, byly ovšem i výjimky. „Pět jich mám, já jsem si to nahamounil. Minule jsem měl tři,“ svěřuje se jeden dobrovolník. Obsluha metronomů musela hlídat, aby žádný netikal déle, než měl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž před koncertem a po něm připravila Eva Rajlichová

Historické garáže českého rozhlasu rozeznělo nakonec přibližně 117 metronomů. Hrály skladbu maďarského autora Gyorgy Ligetiho Poème symphonique.

Postupně utichaly, až si publikum mohlo vychutnat v skoro absolutním tichu zvuk jednoho posledního. Podívat se přišel i redaktor stanice Vltava Antonín Pfeifer:

„Je to dané hlavně tím spojením s hudbou, protože je to tak neuvěřitelný zážitek, který nedokážu k ničemu jinému přirovnat.“

Z řad posluchačů se ozývaly jak rozčarované, tak spokojené hlasy.

Happening v rozhlasových garážích byl vlastně tak trochu zkouška na představení Timing, kde zazní zmíněná Ligetiho skladba, ale doplní ji ještě orchestr a vystoupení tanečníků ze souboru Dekka Dancers.

Eva Kesslová upozorňuje, že metronomy v takovém počtu zazní příští týden na Nové scéně Národního divadla asi na nějakou dobu naposledy: „Ty metronomy jsou všechny zapůjčené a my je budeme vracet.“

Eva Rajlichová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme