Morr Music – label pozitivní progrese

Pokud chcete porozumět vývoji berlínského hudebního kvasu, který tak zamával hudební scénou poslední dekády, pak je záhodno nastudovat hudbu, kterou produkuje zdejší vydavatelství Morr Music.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Morr Music

Morr Music | Foto: Press kit

DJ Thomas Morr založil label před jedenácti roky a od začátku ve svém výběru preferoval spolky s mírně melancholickou atmosférou. V letošním roce dosáhlo vydavatelství obdivuhodné mety sta vydaných nosičů základní ideové řady, a tak se sluší ohlédnout, co nám za tu dobu nabídlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Morr Music – label pozitivní progrese

Když se vrátíme o jedenáct let nazpět, najdeme v mnoha berlínských klubech jedince, kteří se sklánějí nad svými laptopy a vyluzují z nich hudbu, která je směsicí digitálního futurismu a hořkosladkých melodií odkazujících k shoegaze vlně kytarovek přelomu 80. a 90. let. Nejlepším důkazem tohoto mentálního propojení budiž tributová dvojkompilace Blue Skied An´ Clear, na které se tehdejší hvězdy Morr Music vyznaly ze své lásky k shoegaze veličině Slowdive. V praxi to znamenalo, že křupavé rytmické struktury postavené na permutaci hlukového smetí byly často vystaveny kontrastu sladších melodií s jasně popovým zabarvením.
To už se psal rok 2002 a label měl za sebou nesporné úspěchy v objevech, jakými jsou Styrofoam, ISAN, múm nebo F.S.Blumm. Absolutní trefou do černého ale bylo angažmá čtveřice Lali Puna, která se v následujících letech stala předobrazem indieelektronického hnutí doslova po celém světě.

Lali Puna | Foto: Press kit

Nejen indieelektronikou a laptopovými světy je živ fanoušek evropské moderny, a tak záběr Morr Music v průběhu času dosáhl výrazné změny. Dnes je label domovem především komornějšího popu v indiefolkovém nebo indiepopovém hávu. Hvězdami vydavatelství se stala Masha Qrella, It's A Musical, Radical Face, The Go Find a další. Velký úspěch přineslo Morr Music hudební přebírání objevů islandské scény, ze které se vylíhly klenoty jako Seabear, Borko, Benni Hemm Hemm nebo nejnověji Pascal Pinon. Podobné nugáty čekají na Thomase Morra na Novém Zélandu, odkud pro Evropu prozatím odkryl The Clean a Surf City.

Seabear | Foto: Press kit

Morr Music je čilý label, který je evropskou odpovědí na všechna americká, ale i evropská vydavatelství, která se nechala strhnout pitchforkovskou mánií a upisují jednu americkou kapelu za druhou. Doufejme, že v nelehké době, kterou vydavatelé v dnešní době zažívají, se tento pozitivní ostrov progrese udrží nad vodou ještě pěkně dlouhou dobu a přinese další stovku nosičů zajímavé nové muziky.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme