Mr. Beans: jazyk v jednom ohni

Rappeři Beans, High Priest, M. Sayyid a producent Earl Blaize alias Anti-Pop Consortium ukázali už na přelomu milénia cestu všem, kteří našli zálibu v míchání avantgardní hudby a rapu. Sonické vyšinutosti jejich nejslavnější desky Arrhythmia (2002) našly domov na proslulém britském labelu Warp, předloni se kvartet po několikaleté pauze triumfálně vrátil albem Fluorescent Black.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beans | Foto: Anticon

Pozornost ale vždycky budila i sólová alba jednotlivých členů konsorcia: tím autorsky nejvyhraněnějším z party byl vždycky Robert Edward Stewart, devětatřicetiletý rapper a producent známý jako Beans.

Jeho kulometná flow, duchaplné i bláznivě poetické texty a minimalistický elektro sound z něj učinili jednoho z nejpilnějších žánrových novátorů, který podstatnou část své tvorby zasvětil subtilní dekonstrukci hiphopu. Na svou aktuální desku End It All si Beans přizval několik prvotřídních producentů, jejichž autorský styl lze v každém tracku vcelku bezpečně vysledovat; zároveň tu každý z nich ušil Beansovi na tělo adekvátně neurotický, promyšleně repetitivní podklad, který jeho hektickému frázování padne jako ulitý.

Beans - End It All .jpg | Foto: Anticon

Kieran Hebden aka Four Tet připravil bublavou miniaturu Gluetraps, kde se (free)jazzový rytmus potkává s meditativními zvuky v pozadí, aby v minutové bagatele Anvil Failing poslal Beansovy zaumné meandrovité rýmy vstříc bzučícímu hnízdu sršní. Typicky kosmické 8bitové amarouny upekl producent Tobacco, rytmicky bohatý, rockově psychedelický sound naservíroval bubeník newyorských Interpol Sam Fogarino a jedna z ikon britské experimentální elektroniky Clark uzavírá stručnou kolekci dynamickou „hmyzí" nakládačkou Hunter. Na síle tracku Mellow You Out má zásadní podíl jediný hostující vokalista Beansovy desky, Tunde Abedimpe z TV on The Radio, jehož nezaměnitelný falzet dodává lehce odtažité androidské nahrávce lidský rozměr.Ať už je vklad producentů jakkoli osobitý, všude dominuje Beansova zabijácká kadence, která ovšem chvílemi nemá daleko k trochu okázalé exhibici. Konec konců, deska End It All nabízí třiatřicet minut, které v nejlepších místech nadchnou kombinací nekonvenční zvukové hmoty a odsýpajícího agresivního rapu a v těch slabších momentech evokují spíš domácí přípravu na výroční slovní battle. Každopádně Beans skutečně nelže, když tvrdí: My mic is on fire!

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme