Mudhoney - pořád svěží vítr ze Seattlu

V sobotu 17. října v pražském Paláci Akropolis zahrají seattleští Mudhoney. Přes jejich kultovní status a zásadní vliv, který měli na část hudební scény své doby, se jim komerční úspěch vždycky spíš vyhýbal. Celé dvě dekády své kariéry si zato udrželi osobitý přístup a pevnou integritu. UVNITŘ: Rozhovor se Stevem Turnerem z Mudhoney

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mudhoney

Mudhoney | Foto: Press kit

Kořeny Mudhoney pevně vězí v hudebním podhoubí, které dalo na přelomu osmdesátých a devadesátých let vzniknout odnoži amerického alternativního rocku označované jako grunge. Vraťme se ale ještě o pár kroků v historii zpět. Dva ze zakládajících členů Mudhoney, kytarista a zpěvák Mark Arm a kytarista Steve Turner se potkali už v roce 1984 v legendárních seattleských Green River. Mimochodem, jejich tehdejší spoluhráči Stone Gossard a Jeff Ament po zániku Green River odešli do Mother Love Bone a posléze založili Pearl Jam. Oba pozdější blátošlapové se nicméně se zbytkem Green River rozešli, Turner nemohl vystát inklinaci k metalu, Arm zase trval na nezávislém labelu. Co zbývalo? Vzít věci pevně do svých rukou. Basy se ujal Matt Lukin, který dal vale Melvins, bicích Dan Peters z Bundle of Hiss. A v lednu 1988 spatřili pošmourné světlo světa Mudhoney, pojmenovaní podle filmu, který nikdo z kapely neviděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mudhoney - pořád svěží vítr ze Seattlu

První singl Touch Me I´m Sick vyšel Mudhoney v srpnu 1988 u začínajícího nezávislého labelu Sub Pop. O pár měsíců později následovalo EP Superfuzz Bigmuff a kapela se stala jakousi vlajkovou lodí vydavatelství. Slavnější fanoušci Mudhoney, newyorští Sonic Youth, je následujícího roku vytáhli na turné do Evropy a eponymní LP debut s hitovými dělovkami jako This Gift a Here Comes Sickness na sebe taky nenechal čekat.

Mudhoney | Foto: Press kit, Steven Dewall
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se Stevem Turnerem (Mudhoney)

Na začátku devadesátých let řada kapel od nebohatého Sub Popu odcházela k větším labelům. Mudhoney zůstali ještě s druhou deskou Every Good Boy Deserves Fudge a až v roce 1992 podepsali u Reprise. Tam v období největšího komerčního boomu grunge vydali alba Piece of Cake, My Brother the Cow a Tommorow Hits Today, kde do svého zvuku přimíchali i prvky garage rocku a blues. Na konci dekády s nimi vydavatelství Reprise rozvázalo smlouvu a kapelu opustil Matt Lukin. Zdálo se, že pod Mudhoney povážlivě praská led.

Nové milénium ale zastihlo Mudhoney s basistou Guy Maddisonem a zpátky pod křídly Sub Popu. Na následných albech Since We´ve Become Translucent a Under A Billion Suns se otevřeli přístupnějším polohám a zakoketovali i s netradičními žánry. Loňská a zatím poslední studiovka The Lucky Ones byla v plechovce za rekordní 3 dny. Přináší hodně ořezané, přímočaré písně a poprvé v kariéře Mudhoney jen jednu kytaru.

Mudhoney | Foto: Press kit

Seattleští veteráni se už za úspěchem hnát nemusí. Po létech, kdy se živili hudbou, teď mají své denní joby (Arm je zahradník, Turner pracuje ve skladu) a koncertovat jezdí spíš o víkendech, aby se přes týden mohli starat o děti. Mají na to nárok. Své v muzice rozhodně udělali.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme