Muzeum hudby otevírá velkou výstavu o Antonínu Dvořákovi

Originální partitury Antonína Dvořáka, jeho pouzdro na doutníky, brýle a další osobní věci jsou k vidění na výstavě v Českém muzeu hudby v Praze. Připomíná letošní 170. výročí narození našeho hudebního génia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Dvořák: Náčrt sedmé biblické písně "Při řekách babylónských" | Foto: antonin-dvorak.cz

„V čele bude symfonie číslo 9 - Novosvětská, která bude v trezorové vitríně po celou dobu výstavy a určitě se stane jedním z hlavních hřebů výstavy,“ myslí si ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Pavla Dluhoschová byla mezi prvními návštěvníky nově otevřené výstavy

Národní muzeum spravuje údajně vůbec největší dvořákovskou kolekci na světě - s 8 tisíci exponáty. „Snažíme se na Dvořáka nedívat klasickýma očima. Výstava je do jisté míry velice hravá. Ukazuje lidské stránky Dvořákovy osobnosti. Je založena na málo nebo dosud nevystavovaných unikátních předmětech,“ láká Lukeš na netradiční pojetí expozice.

„Výstavu dokumentů jsme doprovodili řadou interaktivit, které umožňují si Dvořáka zažít, osahat nebo s ním zažít i nějakou legraci,“ říká kurátorka výstavy Eva Velická a vzpomíná historky, které se o skladateli tradují. Snědl prý třicet ovocných knedlíků na posezení, tvrdil, že ten, kdo nekouří nemůže komponovat - Dvořák byl silný kuřák.

Výstava bude otevřena do února příštího roku.

Pavla Dluhoschová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme