Naked On The Vague – starými fígly za novou muziku

Doba je jako stvořená pro vznik hudebních dvojic, nejlépe zároveň i životních. Vzpomeňme na Handsome Furs, Moon Duo, Rainbow Arabia, Nadja, domácí DVA, Longital a stovky dalších. Potřeba úsporného koncertního fungování ve spojení s retro elektrospády a skladnou technikou, která dokáže dvojicím výrazně na koncertech pomoci, přinesla lo-fi muzikantskou vlnu, která nemá obdoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naked On The Vague | Foto: Press kit

Jednou z dvojic, která na začátku fungování do puntíku splňovala výše vytyčené charakteristiky, je i Naked On The Vague z australského Sydney.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naked On The Vague – starými fígly za novou muziku

Basák a kytarista Matthew P. Hopkins se před pěti roky seznámil s klávesačkou Lucy Cliché a spolu začali budovat společnou kariéru Naked On The Vague více než stylově – postupným vydáváním sedmipalcových singlů. Už na nich jasně demonstrovali své základní chaotické, všežravé zaměření. Nic není zakázáno, vše je povoleno, jen rozpočet je minimální. Takto na debutovou desku The Blood Pressure Sessions vměstnali punk, retro elektroniku, chaotické hlukové manévry i nervní rockově avantgardní postupy. To vše poté prodchnuli láskou k psychedelii, ze které čerpají podobným způsobem jako leckterá freakfolková sebranka.

Co je na Naked On The Vague sympatické, je jejich snaha posouvat vlastní rukopis stále dál. Zatímco první, tři roky staré album bylo demonstrací partnerských možností, letošní druhá řadová deska Heaps Of Nothing už představuje Australany jako kvartet se zbrusu novou rytmickou sekcí. A hle, do punkově rozvrzané elektroniky se najednou prosmýkly bluesové a čistě rockové valéry. Základní garážový zvuk, včetně ledabylých vokálů obou hlavních protagonistů, ale zůstal zachován.

Naked On The Vague | Foto: Press kit

Zatímco před pár lety byli Naked On The Vague jednou z mnoha dvojiček, které se pohybem zpět snažily dobýt nové horizonty, v současné čtyřčlenné sestavě zní kapela mnohem osobitěji. Postpunkové odlesky Pere Ubu se střetávají se současným novátorstvím Liars nebo HEALTH a dohromady dávají nejen dobrý důvod zaposlouchat se do jejich letošní nové desky, ale v případě šňůry skupiny se zajít se zájmem popasovat s měňavým zvukem Naked On The Vague tváří v tvář. V úterý 5. října v pražském klubu Final bude k tomu jedinečná šance.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme