Nejen koncerty, ale i vzdělávání veřejnosti. Filharmonici se podílejí na nové učebnici hudební výchovy

Nové a zábavnější učební materiály na hudební výchovu zřejmě čekají žáky základních a základních uměleckých škol. Vznikají ve spolupráci s Českou filharmonií. Program „Hudba do škol“ by měl mladé lidi zábavnou formou přivést do koncertních sálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká filharmonie (ilustrační foto) | Foto: Česká filharmonie, Václav Jirásek

Vedení filharmonie se dlouhodobě snaží propojit klasickou hudbu s různými vzdělávacími programy. Teď připravují I nové výukové materiály pro žáky základních a základních uměleckých škol. Zábavnou formou tak chtějí děti přivést k poznávání hudby.

„Na půdorysu asi čtyř let by měl vzniknout komplexní materiál pro základní školy, který doplní stávající výuku hudební výchovy tak, aby byla atraktivní a interaktivní. Aby děti nejen pasivně přijímaly, to co se jim řekne, pustí nebo zahraje, ale aby se aktivně účastnily. Věříme, že to přispěje k určité kultivaci, která je ve společnosti vždy potřeba,“ vysvětluje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Nominace na Grammy si nesmírně vážím, říká pěvkyně Kožená

Číst článek

Na základních školách je hudební výchova někdy opomíjenou součástí výuky. Jen základních uměleckých škol je u nás ale víc než 450. V programu Hudba do škol bude postupně důležité třeba i vzdělávání nových učitelů.

„Zatím se to má týkat základních škol. Později můžeme přejít i na střední. Budeme cílit na stávající pedagogy, z nich chceme vytvořit tým, který bude na projektu spolupracovat. Jinak se zaměřujeme čistě na žáky, možná budoucí posluchače hudebníky nebo pedagogy,“ říká Mareček.

Program Hudba do škol má doplňovat současné učební materiály. Žáci se dozvědí, jak to vypadá v koncertních sálech - třeba díky projekcím koncertů.

Zábavu do výuky přinesou i sami filharmonici. Někteří z nich natočí krátká videa o tom, jak jejich nástroje fungují a co všechno se na ně dá zahrát. „Hudbu do škol“ podpoří Nadační fond Agrofert skoro 16 miliony korun. Projekt na základních a základních uměleckých školách začne příští rok v září.

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme