Novou hudební cenu Apollo získal písničkář Bonus

Nová hudební cena Apollo má svého historicky prvního majitele. Stal se jím český rapper a písničkář Martin Hůla řečený Bonus za své nejnovější album Náměstí Míru. Ocenění si odnesl z Nové scény Národního divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Hůla alias Bonus s cenou Apollo | Zdroj: ČTK

Akustické nástroje s elektronickými smyčkami a texty s osobní až existenciální výpovědí. Takové je ve stručnosti nové album Náměstí Míru od českého rappera Bonuse. Jak sám říká, deska je velmi křehká a intimní.

„Tím, že to nevzniklo ve studiu, tak je to všechno jakoby tichý. Textově je to hodně intimní, ale zároveň je to hodně smutný a v mnoha ohledech dost angažovaný, i když ta angažovanost se tam promítá hodně na osobní rovině,“ popisuje Martin Hůla alias Bonus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlášení hudebních cen Apollo sledovala reportérka Zuzana Filípková

O vítězi nově vzniklé ceny Apollo, kterou uděluje porota složená z kritiků, hudebních publicistů a nezávislých odborníků, nebylo podle jednoho z porotců Pavla Turka z časopisu Respekt vůbec jednoduché rozhodnout:

„Zdůvodnění je v podstatě to, že to je hrozně osobité písničkářství na hranici žánrů, s folkovou křehkostí, rapovým postojem a zároveň s autorskou výpovědí.“

Mezi další nominované se dostalo album Teď a tady Davidla Kollera, Ležatá osmička skupiny Tata Bojs, album Urbi and Orbi dua Prince of Tennis, Zorya od Floex a The Bear Is Sleeping Now z rukou formace Dikolson.

Cena Apollo vznikla jako alternativa k poněkud přežitým Andělům či českým slavíkům. A kde vzali organizátoři inspiraci?

„Vycházíme z hudební ceny Mercury, která se předává ve Velké Británii. Je to osvědčený koncept, který funguje, a není to tak jenom v Británii. Za stejných podmínek se cena předává v Austrálii nebo v Kanadě,“ dodává hudební publicista Tomáš Tenkrát, který spolu s Markem Gregorem a Pavlem Kučerou za vnikem ceny Apollo stojí.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme