Nový ředitel musí Českou filharmonii odrazit ode dna

Rezignace Václava Kasíka na funkci ředitele České filharmonie není překvapivá. Reagoval tím na vypsání nového výběrového řízení, které požadovali hráči orchestru a sliboval ministr Besser. Od vítěze konkurzu se očekává záchrana prestiže i uměleckých příležitostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká filharmonie

Česká filharmonie | Foto: Tomáš Adamec

„Pro nás je to pozitivní a zase to není takové překvapení, protože jsme vypsání výběrového řízení a odstoupení ředitele Kasíka očekávali,“ řekla předsedkyně umělecké rady České filharmonie, hobojistka Jana Brožková.

„Může to samozřejmě vnést do kolektivu určitou nervozitu či nestabilitu. Bude se o tom asi hodně povídat. Samozřejmě je to pro nás určitá nejistota. Musíme jen doufat v kandidáty, kteří se přihlásí do konkursu a splní podmínky, že nás čeká nějaký nový start a že bychom se konečně už mohli odrazit ode dna,“ přibližuje naděje členů orchestru, kteří cítí, že lesk České filharmonie již před lety poněkud zašel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o výběru nového ředitele České filharmonie

„Musíme doufat, že se přihlásí alespoň někdo volitelný,“ uvažuje hudební publicista a redaktor Českého rozhlasu Jindřich Bálek.

„Orchestr by také do čela potřeboval šéfdirigenta, který určí orchestru dlouhodobý směr. V tomto smyslu by nevadilo, kdyby byl ředitel České filharmonie schopný úředník a zároveň by tu byl šéfdirigent, který má vizi, koncepci a příslušné pravomoci,“ říká Bálek.

Poukazuje také na to, že už po roce 1990 odešel kvůli atmosféře v orchestr Jiří Bělohlávek, pak také německý dirigent Gerd Albrecht, před dvěma lety Zdeněk Mácal.

Kvalitní ředitel je vzácností

„Osobnosti, které rozumějí uměleckému světu a zároveň složitým legislativním záležitostem a mají manažerské schopnosti, jsou nesmírně vzácné. Když se povede vybrat takového ředitele, je to svým způsobem zázrak. I ve větších centrech, jako je Vídeň nebo Mnichov je pracné takového člověka najít nebo si ho v příslušném prostředí dlouhodobě vychovat,“ sděluje Bálek.

Hráči České filharmonie požadovali, aby byl v organizaci proveden audit a aby bylo po odvolaném Vladimíru Darjaninovi vypsáno výběrové řízení. Ministerstvo kultury hloubkovou kontrolu přislíbilo a vypsalo i výběrové řízení. Ještě ten den Václav Kasík rezignoval.

Podle neoficiálních zdrojů má ministerstvo dva až tři tipy na vhodné kandidáty šéfa České filharmonie.

Michaela Vetešková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme