Novým šéfdirigentem SOČR je Ondrej Lenárd

V čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu dnes stane nový šéfdirigent Ondrej Lenárd. Slovenský umělec se postupně vypracoval na šéfdirigenta špičkového orchestru v Tokiu. Hostoval ale také třeba v České a mnichovské filharmonii nebo ve Vídeňské státní opeře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenárd Ondrej | Foto: archiv umělce

„Je důležité, aby šéfdirigent chemicky fungoval se všemi hráči orchestru a to skutečně není jednoduché. Orchestr má 110 uměleckých individualit a tudíž je nutné najít konsensus pro osobnost, která potom víceméně direktivně řídí těleso. Jinak není možné dosáhnout společných uměleckých úspěchů,“ říká intendant rozhlasových symfoniků Jan Simon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém šéfdirigentovi SOČR mluvil na Rádiu Česko intendant rozhlasových symfoniků Jan Simon

Umělecká rada tělesa dala jednotlivé návrhy a pak se hodnotily různé aspekty jednotlivých kandidátů na tento post. Vážných kandidátů bylo pět.

„Výběr proběhl velmi rychle a já jsem rád, že se volba Ondreje Lenárda uskutečnila konsensuální formou,“ uvádí Simon.

Silná stránka Lenárda je podle Simona ve vokálně-instrumentální tvorbě. Zároveň preferuje díla německých skladatelů, jako je například Brahms:

„Ze sólistů, kteří s ním spolupracovali, jmenujme například Petera Dvorského, Gabrielu Beňačkovou, Jelenu Obrazcovovou, Piera Capuccilliho nebo Evu Urbanovou.“

SOČR zahajuje sezónu 5. září koncertem v pražském Rudolfinu. Na programu bude Brahmsův Requiem.

Martina Mašková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme