O budoucnost slováckého verbuňku se tanečníci nebojí

Celé Slovácko s napětím čeká, jestli se jeho Jízda králů dostane na prestižní seznam nehmotného dědictví UNESCO. Ode dneška o tom na ostrově Bali rozhodují delegáti organizace. Jednu položku už ale Slovácko na seznamu zapsanou má. Tanec verbuňk patří mezi nehmotné dědictví UNSECO šestým rokem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci regionálního kola, v popředí nově zvolený Stárek Podluží Martin Kobzík z Týnce při verbuňku

Účastníci regionálního kola, v popředí nově zvolený Stárek Podluží Martin Kobzík z Týnce při verbuňku | Foto: Národní ústav lidové kultury

Verbuňk, který je výhradně mužskou záležitostí, se tančí na moravskou lidovou hudbu. Tanečníci musejí být fyzicky zdatní – součástí verbuňku jsou i výskoky, podřepy či otočky ve velmi vysokém tempu – a navíc dobrými zpěváky.

Svému umění se učí od starších a zkušenějších. „Tak jsme se to zhruba taky naučili. Takže jsme něco viděli, zkusili to, pak si něco přidali,“ vzpomíná jeden.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Hana Ondryášová se vydala po stopách verbuňku na Slovácko

„Podobně i ti mladí prvně pozorují obecně, až zjišťují, že jim to nestačí, že by chtěli od někoho vypilovat, pomoct. Tak dojdou za někým, koho považují za svůj vzor, pomůže jim. Stejně tak jsem já pomohl některým. Verbuňk tady byl, je a ještě dlouho bude,“ dodává druhý.

Tanečníci verbuňku se ale nepředvádějí jen při takzvaném 'cifrování pod májů' během hodů, mají i svou vlastní soutěž. Finále se po řadě regionálních kol každým rokem odehrává na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici.

ČTĚTE TAKÉ: Slovácká Jízda králů bojuje o zápis na seznam UNESCO

Hned třikrát v soutěži vyhrál Rudolf Tuček. „Já bych řekl, že po stránce perspektivy do budoucna je zaděláno dobré těsto. U nás, řekl bych, je to živeno tady tím množstvím nejrůznějších krojovaných akcí,“ vysvětluje, že nemá o budoucnost verbuňku obavy.

Narozdíl od hmotných památek ale nemůže lidový tanec udržet při životě jen rozhodnutí úřadů. Verbuňk proto bude existovat pouze do té doby, dokud ho budou chlapci a muži na Slovácku tancovat.

Hana Ondryášová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme