Obits: ze ztlumené manické zóny na Sedmičku

V pondělí 18. října zahrají na strahovském kopci v klubu 007 američtí garážoví rockeři Obits. Předskočí jim kolegové Auxes a Tiny Ghosts. Vzápětí se přesunou do brněnského Yachtu, kde zahrají o den později, tentokrát ve společnosti tamních My Dead Cat a MacGyver.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obits

Obits | Foto: Jim Herrington

Ačkoli brooklynští Obits vznikli teprve v roce 2006, mluví se o nich často jako o veteránech. Jejich členové mají totiž mnoho zkušeností z předchozích angažmá. Lídr kapely, kytarista a zpěvák Rick Froberg prošel hlavně Drive Like Jehu nebo Hot Snakes, druhý kytarista Sohrab Habibion zase washingtonskými Edsel. Bubeník Scott Dursky je paralelně v sestavě Shortstak. Když před čtyřmi lety začali skládat a zkoušet, zvažovali ještě přizvat třetího kytaristu, ale nakonec je tradičněji doplnil basák Greg Simpson.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obits: ze ztlumené manické zóny na Sedmičku

Zkušení borci ale nikam nepospíchají. Na první veřejné vystoupení (v newyorském klubu Cake Shop) si počkali do roku 2008. A taky na to, až někdo z fanoušků nahraný bootleg z koncertu vypustí na internet, kde jim začne sbírat příznivce. Mezi jiným i jednoho z šéfů Sub Popu (nezapomínejme, že nešlo o žádná neznámá jména). Ten je pozval na festival k dvacátým narozeninám tohoto labelu - a zbytek je historie: Obits u Sub Popu podepsali krátce poté.

Ale opět - žádný spěch. Zatím jediná deska I Blame You vyšla až loni v dubnu. Přináší přímočaré temperamentní dialogy sehraných kytaristů a halekačky v duchu letitého garážového rocku nebo protopunku. Ovšem oproti o nějakou generaci starším rebelantům s intenzitou většinou ztlumenou z manické zóny místy až někam ke Springsteenovi.

Obits | Foto: Jim Herrington

Živé vystoupení Obits bude mít ale nepochybně energetickou hladinku pěkně vysoko. Kotel jim pomůžou roztopit punkrockoví Auxes, projekt kytaristy Davea Laneyho, zakládajícího člena kapel Milemarker a Challenger, který jejich první desku Sunshine nahrál (ve smyslu nástrojovém i technickém, což není právě obvyklé) úplně sám. Třetími na holení budou němečtí pop-pankáči Tiny Ghosts.

Obits: 18. října - Praha, klub 007, 19. října - Brno, klub Yacht.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme