Odbory Státní opery se dohodly s ředitelem ND, stávka se ruší

Odboráři z pražské Státní opery dnes večer odvolali stávku, kterou původně chystali na středu. Na protest proti plánovanému sloučení s operou Národního divadla mělo být zrušeno večerní představení. S vedením Národního divadla se ale odbory nakonec dohodly. Umělci teď podle předsedy operní odborové organizace Miroslava Svobody přešli do stávkové pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní opera Praha | Foto: Národní divadlo

Zástupci odborů o svých požadavcích v předvečer plánované stávky dlouho jednali s ředitelem Národního divadla Ondřejem Černým. Mezi požadavky je například samostatný rozpočet pro Státní operu v rámci Národního divadla, zachování samostatnosti operního a baletního souboru nebo samostatné vedení opery.

„Netušili jsme, že teda k nějaké dohodě dojde, protože jsme celý rok vlastně spolu nekomunikovali vzájemně, ani ze strany pana ředitele, ani ze strany naší,“ říká Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda operní odborové organizace Miroslav Svoboda přiblížil výsledky jednání s ředitelem ND Ondřejem Černým

Před týdnem poslaly odbory Černému dopis, ve kterém oznamovaly stávku na 7. až 9. prosince, nakonec ale podle Svobody obě strany trochu ustoupily a dohody bylo dosaženo.

„Pan Černý naše požadavky všechny jako schválil, takže jsme je realizovali a máme šestibodový dokument, dohodu o řešení situace ve Státní opeře Praha,“ uvádí Svoboda.

Mezi věci, které odboráře trápily, patří například otázka platů, smluv nebo výpovědí některým členům souboru, vyjmenovává Svoboda. „V našem divadle bylo propuštěno pětasedmdesát zaměstnanců, v Národním divadle žádný a tak dále,“ dodává.

Jeden z požadavků také prosazoval, aby se mohli zaměstnanci Opery podílet na výběru jejího šéfa. „Nelpíme na tom, že si my budeme poroučet, kdo bude náš šéf, ale chceme o tom vědět a chceme mít možnost se k tomu vyjádřit hlavně,“ vysvětluje Svoboda.

Samostatnost Státní opery po řediteli Národního divadla ovšem nežádali, dodává Svoboda, protože se jedná o záležitost ministra kultury. Svoboda si přeje, aby byl ministr Jiří Besser odvolán a nahradil ho člověk vstřícnější k zájmům Opery.

„Jelikož teď se situace na ministerstvu kultury rapidně mění, takže o tom bude v budoucnu patrně nějak jednáno,“ doufá Svoboda.

Odboráři tedy budou proti propojení obou institucí, naplánovanému ministrem na začátek příštího roku, dále protestovat. Zatím ale podle Svobody nejsou schopni říct, co povede ke zrušení stávkové pohotovosti.

Ondřej Houska, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme