Operní pěvkyně Pecková a houslista Šporcl povedou letní kurzy pro studenty

Studenti hudebních škol budou mít o prázdninách jedinečnou příležitost získat zkušenosti od skutečných mistrů ve svém oboru. Operní pěvkyně Dagmar Pecková, houslista Pavel Šporcl nebo violoncellista Jiří Bárta povedou v Praze na Žižkově prázdninové kurzy. Výsledek jejich intenzivní práce si může poslechnout i veřejnost na závěrečném koncertě v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operní pěvkyně Dagmar Pecková | Foto: Václav Samek

Zpívat jako Dagmar Pecková je snem nejedné žákyně či studenky operního zpěvu. Talentované umělkyně teď mají šanci se svému vzoru alespoň přiblížit. A to díky čtyřem dnům intenzivního kurzu právě pod vedením světoznámé mezzosopranistky.

„Většinou se na takovýchto kurzech soustředím na interpretaci, na prožitky při hudbě. Snažím se jim předat duševní pojetí jednotlivých skladeb, jednotlivých písní. Pokud jsou z toho schopny si něco vzít a zapamatovat, tak si myslím, že už to by byl velký úspěch. Zpěv jako takový není o technice. Je to o tom lidi nějakým způsobem oslovit. A oslovím je tím, že jim otevřu duši,“ popisuje gros pěveckého umění Dagmar Pecková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prázdninových kurzech pro studenty hudebních škol natáčela redaktorka Anna Königsmarková

Jako lektorka už má zkušenosti. Učení je podle ní nesmírná dřina. „Mně to vždycky dává strašně zabrat, proto si myslím, že učení a profesionální činnost dohromady nejde. Když už člověk učí, tak by se tomu měl věnovat cele. A v tom případě to odnese hlas a všechno. Myslím si, že by se neměl zaměřit na sebe, ale na ty, kteří přišli kvůli tomu, aby se něco naučili,“ doplňuje Pecková.

Celkem osm šťastlivců z hudebních škol a konzervatoří z celé republiky bude mít na konci srpna tu čest potkat se s mistry ve svém oboru. Houslisté určitě rádi přivítají lekce od Pavla Šporcla. Ten se do projektu zapojil už loni a ví, jak s žáky pracovat.

„Z mé vlastní zkušenosti jsou kurzy hodně o inspiraci, o hudebních myšlenkách kantora a samozřejmě také občas o nějaké technice. Ale vzhledem k tomu, že práce není kontinuální a není celoroční, jak to bývá na školách, tak musí být člověk hodně opatrný, aby studenta nenasměroval jen do poloviny problému a pak ho nechal být, že už na to není čas,“ dodává Šporcl.

Vedle Peckové a Šporcla bude ve škole na Komenského náměstí na Žižkově učit ještě houslista Leoš Čepický, violoncellisté Jiří Bárta a Tomáš Strašil. Závěrečný koncert žáků a učitelů je naplánovaný na 29. srpna.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme