Orkán, bitte! aneb Björk a Dirty Projectors vstupují do Klubu kytovců

Dvacetiminutová svita Mount Wittenberg Orca islandské divy Björk a brooklynských experimentátorů Dirty Projectors, je přesně tím ideovým produktem, který bych od obou zúčastněných veličin očekával. Sedm tracků čítající nahrávka je opředena ekologickým kontextem, který však pro její kvality není nijak určující: inspirací pro tuto desku bylo pozorování velrybí rodinky na pobřeží severní Kalifornie, konkrétně u hory, jež dala albu jeho název.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Björk a Dirty Projectors  během nahrávání

Björk a Dirty Projectors během nahrávání | Foto: Ryan Muir

Björk tu svým charakteristickým vokálem zpívá part velrybí mámy (kterou vždycky byla), Amber Hoffman a Angel Deradoorian představují mláďata kytovců, zatímco think tank kapely Dave Longstreth převzal roli pozorovatele. Celý projekt má navíc nezanedbatelný charitativní rozměr - veškerý výdělek z digitálního EP jde na konto National Geographic Society, zabývající se ochranou mořského prostoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Orkán, bitte! aneb Björk a Dirty Projectors vstupují do Klubu kytovců

Samotné skladby byly nahrány za pouhé tři dny v jediné místnosti, a jejich hlavními znaky jsou na kost ohlodané aranže (střídmě využitá kytara, basa a bicí), naprostá dominance vokálů a minimum zpětných zásahů do výsledného mixu. Zatímco na ideologické rovině jde o celkem předvídatelný model, samotná hudba je vcelku příjemným překvapením.

Dirty Projectors + Björk - Mount Wittenberg Orca | Foto: Press kit

Björk i Dirty Projectors jsou typem umělců, jejichž svobodný hudební pohyb má jednu nevýhodu: odehrává se výhradně v rámci jejich vlastního, až obsesivně udržovaného světa. Přesto na aktuálním minialbu znějí v lepší formě, než jsme je v poslední době uvykli vídat. Björk jako by se rozhodla vzdorovat pohodlné existenci v odtažitém a hermetickém světě svých posledních desek a Projektory s ikonou v čele pro změnu učinili krok od zaumnosti ke koncentraci. Mount Wittenberg Orca je deskou harmonicky i melodicky komplexní a díky vokální gymnastice všech zúčastněných dokáže být střídavě tajuplná, bezstarostná i plná konejšivé energie.



Není to žádná extáze, ale skromný orkán nápadů, který je sympatickou protiváhou čím dál těžkopádnějších experimentů s písničkovou formou (Björk), i těm skladbám, v nichž Dirty Projectors upřednostňují chytráctví nad konzistencí.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme