Osm hudebních klubů v Brně drželo minutu ticha za Flédu

Produkci osmi hudebních klubů v Brně přerušila včera ve 22 hodin symbolická minuta ticha na podporu klubu Fléda v Brně-Králově Poli. Tomu totiž hrozí zánik poté, co tamní radnice přijala protihlukovou vyhlášku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do klubu Fléda v Brně - Králově Poli | Foto: Gabriela Grmolcová

Vyhláška zakazuje hrát po 22. hodině. Petice na podporu klubu už podepsalo přes 10 tisíc lidí v celé republice. Radnice prý dostává řadu stížností, a na místo proto vysílá časté kontroly. Porušení předpisů je ale zjištěno jen občas.

„Můžu? Tak fajn. Určitě jste slyšeli o Flédě a co se s ní děje, tak bych vás chtěl poprosit o minutu ticha. Připomínám, že petici je pořád možné podepsat. Takže pokud chcete, aby Fléda byla pořád tam, kde je, a tak, jak ji máme rádi, určitě podepište.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

Podobně to vypadalo i v dalších sedmi brněnských hudebních klubech, které symbolicky Flédu podpořily. „Potřebujeme, aby kluby podobné Flédě, třeba menší nebo jakékoli velikosti, v Brně fungovaly. Nechceme, aby se z toho stal precedens, kdy se to rozšíří dál a případně v celém Brně bude ticho,“ soudí hudební produkční Kabinetu múz Tomáš Kellar.

Problémy s hlukem

Vedení Flédy problémy s hlukem připouští – hlavně v sousedním domě, se kterým klub původně tvořil jeden celek a příčky jsou tenké. Už před schválením vyhlášky počítali s další etapou odhlučnění letos v červnu, při nejisté budoucnosti klubu ale úvěr v řádu milionů zvažují. Navíc nároky na odhlučnění stále rostou.

„Jestliže v roce 1990 neprobíhaly žádné hudební akce hlasitější než 80 decibelů, dneska je běžná hlasitost někde mezi 100 až 115. My držíme 105 decibelů, čímž jsme schopni na vnějším plášti budovy se dostávat mezi 20 až 30 decibely dolů. To ovšem neznamená, že na protější budově, kde se hluk měří, máme mít předepsaných 40 decibelů,“ řekl už dříve provozní ředitel Flédy Pavel Cupák.

Královopolskou vyhlášku by mělo buď potvrdit, nebo zrušit městské zastupitelstvo. Kdy tak učiní, případně vyzve městskou část, aby vše přehodnotila, zatím není jasné.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme