Ostravští radní odvolali ředitele Janáčkovy filharmonie Krajniaka

Janáčkova filharmonie v Ostravě dnes z hodiny na hodinu změnila svého šéfa. Ostravští radní odvolali dosavadního ředitele Petera Krajniaka a zároveň rozhodli o tom, že symfonický orchestr bude řídit Jan Hališka. Za rychlou výměnou údajně stojí stížnosti odborářů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

housle - ilustr. obr.

housle - ilustr. obr. | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Peter Krajniak tři čtvrtě hodiny ostravským radním vysvětloval své kroky, politici si ho vyslechli a pak rozhodli o jeho odvolání. Krajniak za svým odvoláním vidí osobní spory s odboráři uvnitř orchestru a bývalým šéfdirigentem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o odvolání ředitele Janáčkovy filharmonie v Ostravě sleduje redaktorka Silvie Mikulcová

Podle ostravské radnice stojí za odvoláním především hospodaření filharmonie, která méně koncertuje, nemá vlastní příjmy a proto je závislá na dotacích města. Peter Krajniak nedokázal podle radních vysvětlit, co chce se zlepšením situace udělat v následujícím půl roce. A také jde o překotné odvolání bývalého dirigenta Theodora Kuchára.

Nový ředitel Jan Hališka už jednou filharmonii řídil. Město doufá, že uklidní atmosféru mezi umělci a pomůže vylepšit hospodaření. Jeho funkce je dočasná, Hališka by měl pomoci městu najít systém výběru nového ředitele. Konkurz by mohl být vypsán na jaře.

S odvolaným šéfdirigentem Theodorem Kuchárem by se chtěl nový ředitel rozloučit důstojnějším způsobem než jeho předchůdce, který mu dal hodinovou výpověď. Odcházející ředitel stihl uzavřít novou smlouvu s novým korejským šéfdirigentem, kterého si město ani nový ředitel nepřejí a tak je teď čeká nepříjemné jednání.

Silvie Mikulcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme