Paul McCartney se chce soudit o autorská práva na 267 písní Beatles, které koupil Michael Jackson

Bývalý člen hudební skupiny Beatles Paul McCartney podal u newyorského soudu žalobu na společnost Sony. Cílem je získat zpět autorská práva na 267 písní Beatles, která koncem 80.let koupil zpěvák Michael Jackson. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Harrison, John Lennon, Ringo Starr a Paul McCartney | Foto: zdroj: Flickr.com, Roger, CC BY 2.0

V roce 1985 získal Jackson v dražbě za 47,5 milionu dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) hudební vydavatelství ATV Music Publishing. Celkem tím získal asi 4000 popových songů, mezi nimi i sbírku písní Beatles.

V roce 2016, sedm let po Jacksonově smrti, odkoupila jeho podíl ve společnosti i s písněmi Beatles korporace Sony v přepočtu za zhruba 19 milionů korun.

Podle podané žaloby McCartney firmě Sony oznámil již v říjnu 2008, že by chtěl získat zpět práva na desítky songů, které v 60. a 70. letech napsal s Johnem Lennonem, dalším bývalým členem Beatles. Tyto písně tvoří větší část sbírky hudební skupiny, kterou vlastní Sony.

Sony/ATV Music Publishing označilo žalobu za "zbytečnou a ukvapenou". „Sony/ATV chová Sira Paula McCartneyho v nejvyšší úctě," stojí v prohlášení firmy. „(Korporace) s ním má dlouhý a oboustranně výnosný vztah, co se sbírky písní Lennona a McCartneyho týče," pokračuje prohlášení.

Žaloba uvádí, že se Sony/ATV pokoušela zdržet diskusi s McCartneym do uzavření jiného soudního procesu s hudební skupinou Duran Duran u anglického soudu. Duran Duran prohrál soud loni v prosinci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme