Písničkář, výtvarník a spisovatel Vlasta Třešňák slaví narozeniny. Je mu 65 let

Alba jako Zeměměřič, Koh-i-noor nebo Inventura a knihy jako Babylon nebo Klíč je pod rohožkou jsou díla Vlastimila Třešňáka. Český prozaik, písničkář a malíř dnes slaví své 65. narozeniny. I když strávil léta v nuceném exilu, na Česko nezanevřel a dodnes tu vydává desky i knihy, maluje obrazy a fotí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galerie Veselý výlet v Peci pod Sněžkou - Vlasta Třešňák

Galerie Veselý výlet v Peci pod Sněžkou - Vlasta Třešňák | Foto: Pavel Klimeš

Mezi hity Vlastimily Třešňáka patří Láhev deště, Obraz Doriana Graye nebo Martine. Za své první písně začal nejen díky svému charakteristickému projevu, ale hlavně pro svou odvahu kritizovat tehdejší společnost, sklízet úspěchy publika už v 70. letech.

Hned v roce 1972 navíc s podobně orientovanými kolegy založil neoficiální sdružení folkových písničkářů nazvané Šafrán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost a tvorbu Vlastimila Třešňáka představila Klára Fleyberková

„Já to chápu dodnes a i tehdy jsem to chápal jako odbory asi pěti písničkářů. Jaroslav Hutka, já, Zuzana Michnová, Veit, Dagmar Voňková. Možná jsem na někoho zapomněl. Něco jako odbory – že si budeme pomáhat, nebude každý sám vystaven tomu tehdejšímu marasmu,“ popsal v Českém rozhlase uskupení Třešňák.

Sdružení se postupně rozpadalo a okolo roku 1978 definitivně zaniklo. Jedním z důvodů bylo i to, že jeho členové podepsali Chartu 77. Mnozí z nich byli proto později donuceni emigrovat.

To byl i případ Vlasty Třešňáka. V roce 1982 vycestoval do Švédska, kde o pár let později získal státní občanství. Po převratu se sice vrátil zpátky do vlasti, o české občanství už ale nepožádal.

„I když byl ministr kultury můj přítel a nabízel mi, že za dvě fotografie, dvěstěkorunový kolek a vyplnění tří dotazníků dostanu zpátky české občanství, tak jsem dostal amok a křičel jsem na něj: ‚Když mi to občanství tvůj předchůdce Jaromír Obzina sebral, tak mi to dones sem do téhle hospody.'“

Písničkář, spisovatel i malíř

Vlasta Třešňák se nejvýrazněji zapsal jako písničkář, věnuje se ale i řadě dalších profesí. Kromě psaní také třeba maluje. Jak sám říká, malba ho ale neživí.

„Kdybych se o to staral, prodával bych víc. Ale o to mi nejde, já jsem napůl na rybách a napůl před stojanem. Zájem je, ale nechci být jenom malíř,“ vysvětlil.

I proto se pořád nejvíc věnuje hudbě. Svou písničkářskou kariéru navíc rozšířil i o muzikálovou tvorbu. Ke spolupráci na Muzikálu Excalibur ho přizval Michal Pavlíček.

„Navrhl mi to a pustil mi svoji desku k tomu muzikálu. Na mně bylo udělat k tomu český text.“

Zatím poslední Třešňákovo album vyšlo v roce 2013 a jmenuje se Alter ego. Letos se ale na trhu objevila také deska Alo Tria Bandu, kterému Třešňák napsal všechny texty.

Vlastimil Třešňák | Foto: Český rozhlas

Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme