Po osmi letech vychází nové album Leonarda Cohena

Jeho uhrančivý hlas si dokáže podmanit každou buňku vašeho těla a na nové desce je prý zase o něco hlubší. Charismatický kanadský písničkář a spisovatel Leonard Cohen tvrdí, že je to tím, že přestal kouřit. Po relativně dlouhé osmileté pauze dnes vychází jeho album s názvem „Old Ideas“ neboli Staré nápady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonard Cohen | Foto: Sony Music

Kritici považují dvanácté album sedmasedmdesátileté legendy za nejduchovněji laděné. Deset nových písní se dotýká nejtěžších životních situací – vztahu k víře, lásce a smrti.

Podle hudebního publicisty Honzy Vedrala to jsou témata, kterým se Cohen věnoval po celou dobu své tvůrčí činnosti: „Možná proto desku nazval Old Ideas, protože jaksi sumíruje a dívá se na věci z jiných pohledů. Neznamená to, že by se opakoval.“

„Cohen umí dát do jedné písničky velmi mnoho významů a přitom udržet její srozumitelnost. To je dar, který roste s věkem. Pro mě je důležité, že to není deska sedmdesátiletého muzikanta, ke které by bylo nutné přistupovat z nějaké nostalgie. Ve mně jako v posluchači vyvolává docela hluboké emoce a je to deska velmi relevantní,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nové nahrávce Leonarda Cohena připravila redaktorka Alžběta Havlová

Na vydání nahrávky má podíl i jedna nemilá událost. Před třemi lety zbankrotoval, když mu jeho veškeré úspory na stáří – údajně pět milionů dolarů – ukradla jeho bývalá manažerka. Vyrazil proto na turné a dvakrát se zastavil i v Česku.

Vedral upozorňuje, že je to smůla, ze které těží Cohenovi fanoušci a posluchači: „Pokud by se tato událost nestala, asi by nevyjel na turné a asi by nevznikla ani tato deska.“

Cohen se před dvanácti lety vrátil z pětileté meditace v zen-buddhistickém klášteře vysoko v horách jižní Kalifornie. Terapie mu pomohla od celoživotních depresí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební publicista Honza Vedral hodnotil nové Cohenovo album v Dopoledním Radiožurnálu

„Určitě ho buddhismus obohatil o spoustu myšlenek a přístupů k životu. Sám ale říká, že je věrný své židovské víře. Přemýšlení o bohu a věcech mimo tento svět se na desce objevuje hodně. Není to ale jen vážná nahrávka, je tam přítomný i cohenovský suchý humor. To dokazuje už první písnička, která je jakýmsi rozhovorem s jeho uměleckým ‚já‘. On se vidí jako ‚líný parchant v obleku‘,“ upozorňuje Vedral.

Leonard Cohen se narodil v Montrealu v hluboce konzervativní židovské rodině. Jeho dědeček přicestoval do města z rabínské univerzity v Litvě a zpěvák dokonce vystudoval hebrejskou školu.

Jeho nejslavnějšími skladbami jsou Suzanne, So Long, Marianne, Hallelujah, Sisters of Mercy a nebo Waiting for a Miracle. Navíc prý existují dva tisíce jiných ztvárnění Cohenových nahrávek.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme