Po osmi letech vychází nové album Leonarda Cohena

Jeho uhrančivý hlas si dokáže podmanit každou buňku vašeho těla a na nové desce je prý zase o něco hlubší. Charismatický kanadský písničkář a spisovatel Leonard Cohen tvrdí, že je to tím, že přestal kouřit. Po relativně dlouhé osmileté pauze dnes vychází jeho album s názvem „Old Ideas“ neboli Staré nápady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonard Cohen | Foto: Sony Music

Kritici považují dvanácté album sedmasedmdesátileté legendy za nejduchovněji laděné. Deset nových písní se dotýká nejtěžších životních situací – vztahu k víře, lásce a smrti.

Podle hudebního publicisty Honzy Vedrala to jsou témata, kterým se Cohen věnoval po celou dobu své tvůrčí činnosti: „Možná proto desku nazval Old Ideas, protože jaksi sumíruje a dívá se na věci z jiných pohledů. Neznamená to, že by se opakoval.“

„Cohen umí dát do jedné písničky velmi mnoho významů a přitom udržet její srozumitelnost. To je dar, který roste s věkem. Pro mě je důležité, že to není deska sedmdesátiletého muzikanta, ke které by bylo nutné přistupovat z nějaké nostalgie. Ve mně jako v posluchači vyvolává docela hluboké emoce a je to deska velmi relevantní,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nové nahrávce Leonarda Cohena připravila redaktorka Alžběta Havlová

Na vydání nahrávky má podíl i jedna nemilá událost. Před třemi lety zbankrotoval, když mu jeho veškeré úspory na stáří – údajně pět milionů dolarů – ukradla jeho bývalá manažerka. Vyrazil proto na turné a dvakrát se zastavil i v Česku.

Vedral upozorňuje, že je to smůla, ze které těží Cohenovi fanoušci a posluchači: „Pokud by se tato událost nestala, asi by nevyjel na turné a asi by nevznikla ani tato deska.“

Cohen se před dvanácti lety vrátil z pětileté meditace v zen-buddhistickém klášteře vysoko v horách jižní Kalifornie. Terapie mu pomohla od celoživotních depresí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební publicista Honza Vedral hodnotil nové Cohenovo album v Dopoledním Radiožurnálu

„Určitě ho buddhismus obohatil o spoustu myšlenek a přístupů k životu. Sám ale říká, že je věrný své židovské víře. Přemýšlení o bohu a věcech mimo tento svět se na desce objevuje hodně. Není to ale jen vážná nahrávka, je tam přítomný i cohenovský suchý humor. To dokazuje už první písnička, která je jakýmsi rozhovorem s jeho uměleckým ‚já‘. On se vidí jako ‚líný parchant v obleku‘,“ upozorňuje Vedral.

Leonard Cohen se narodil v Montrealu v hluboce konzervativní židovské rodině. Jeho dědeček přicestoval do města z rabínské univerzity v Litvě a zpěvák dokonce vystudoval hebrejskou školu.

Jeho nejslavnějšími skladbami jsou Suzanne, So Long, Marianne, Hallelujah, Sisters of Mercy a nebo Waiting for a Miracle. Navíc prý existují dva tisíce jiných ztvárnění Cohenových nahrávek.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme