Polovina dua Vex'D v Crossu: bombardování Saturnu!

Pokud jste v předvánočním shonu nabyli dojmu, že v obchodních domech pořád hrají nějak podezřele málo dubstepu, máme pro vás řešení. V sobotu 18. prosince zkuste zajít do pražského klubu Cross: vedle tradičních rezidentů a představitelů tuzemské dubstepové scény se zde představí jeden z členů proslulé formace Vex'D. Její kariéru a význam vám právě teď přiblíží náš redaktor Aleš Stuchlý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vex'D | Foto: Press kit

Producentská dvojice Vex'D má jednu velkou zásluhu, kterou už jí nikdo neodpáře: její album Degenerate z roku 2005, některými kolegy považované za první regulérní dubstepové album, bylo milníkem tehdy malé, ale doposud mimořádně agilní scény. Podle DJky stanice BBC Mary Ann Hobbsové představují tyto mutace kovových breakbeatů a ničivých basových linek dodnes „nejdokonalejší a nejdůležitější nahrávku v daném žánru".

Pánové Jamie a Roly se sice narodili v Londýně, ale potkali se v Bristolu, kde oba studovali. Hráli a zkoušeli produkovat drum 'n' bass a temné odnože reggae, ovšem prosazovali se jen ztuha. Drum 'n' bass je po chvíli začal zákonitě nudit a když se na přelomu milénia objevil na scéně styl UK garage, všechno se obrátilo naruby. Rychlý vývoj britské podoby garage nakonec přes komerční two step a hiphopový grime dospěl až k dubstepu, kde se spojila láska k breakbeatům a jamajskému dubu, který byl v jižním Londýně vždy velmi oblíbený.

Vex'D - Degenerate | Foto: Planet Mu

Album Degenerate, které Vex'd vydali na prestižní značce experimentální elektroniky Planet Mu posléze způsobil skromnou senzaci: místo zkouřené pohody dubu se totiž Jamie a Roly vyžívali v agresivnějších a komplikovanějších beatech a temné paranoidní atmosféře apokalyptického soundu (vzpomeňme alespoň track Bombardement of Saturn), který si půjčili z nejortodoxnějších odnoží drum 'n' bassu; jejich stylu se proto také říkalo breakstep.

Nedávno, ještě před dokončením aktuálního alba Cloud Seed, se cesty obou členů projektu rozdělily. To ovšem nemění nic na tom, že James Vex'D (momentálně usazený v Berlíně) dál vydává na labelu Planet Mu své desky pod zmíněným jménem i pod pseudonymem Kuedo. A pořád pro něj platí, že jeho produkci je třeba si prožít naplno - být přímo u toho. To se vám poštěstí právě 18. prosince.
Vedle Jamese a předních českých propagátorů dubstepu (Matoa, Ghonzales) se ale můžete těšit i na finského bijce jménem ROKO, jehož Helsinki Subconscious show na radiu Reload už je ve světě dubstepových fanoušků pojmem.

Kuedo | Foto: Press kit

Tak v sobotu na viděnou u dubstepových kádí v Crossu: bude se zabíjet!

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme