Pražská konzervatoř má prvního nevidomého absolventa

Mezi studenty posledního ročníku pražské konzervatoře, jejichž absolventský koncert právě proběhl, je i Honza Jareš. Zvládl absolvovat studium oboru populární hudba i přesto, že je od narození nevidomý. V dějinách pražské konzervatoře je to vůbec první zrakově handicapovaný student.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská konzervatoř | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Podle jeho tatínka Vladimíra Jareše projevoval zájem o hudbu od útlého dětství: „On díky tomu, že některé věci nemohl dělat, bylo zase víc času všimnout si jiných nadání. Prakticky už ve třech letech hrál lidové písničky s babičkou – Skákal pes a Ovčáci čtveráci. Bylo vidět, že ho to jednak baví a jednak že mu to docela jde.“

Honza je řádným studentem konzervatoře od roku 2006, ke studiu se však nedostal snadno. Většina nevidomých hudebníků se vzdělává na Deylově konzervatoři, obor populární hudba se tu ale neučí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Rajlichová natáčela s prvním nevidomým absolventem pražské konzervatoře Honzou Jarešem

„Vyšli mně všichni opravdu velmi vstříc, protože se mě hezky ujali. Já jsem pak složil přijímací zkoušky, ale nemohl jsem být řádný student, takže jsem studoval soukromě. Až na základě dosažených výsledků, které jsem ukázal při komisionálních zkouškách, se to 2006 povedlo a nastoupil jsem do třetího ročníku jako řádný student,“ vzpomíná Honza.

Pracovat se zrakově handicapovaným studentem byla zcela nová zkušenost i pro vedoucí populárního oddělení Lídu Nopovou. „Ostatním dětem vyjedu z tiskárny noty a řeknu, nauč se to. Honzíkovi musím dát nahrávku. Kdybych mohla mít všechny studenty tak, jako byl on, to znamená, vždycky přijde připravený, je pilný, zároveň výborně mluví anglicky. To je zase zásluha jeho tatínka a maminky, kteří ho k těmto věcem vedou. Má neuvěřitelné zázemí ve své fantastické rodině,“ upozorňuje.

„Pokud jde o hudební kariéru, rád bych hrál třeba v restauracích nebo na firemních večírcích,“ vidí svoji budoucnost první nevidomý absolvent pražské konzervatoře.

Eva Rajlichová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme