Pražské jaro zahájí německý orchestr. Program ovlivnila druhá světová válka

Hudební festival Pražské jaro začíná v Praze dnes večer koncertem Severoněmeckého rozhlasového orchestru Hamburk. Poprvé v historii přehlídky zazní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast v podání německého orchestru. Do programu jubilejního sedmdesátého ročníku se tematicky promítne výročí konce druhé světové války.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské jaro 2015

Pražské jaro 2015 | Foto: Pražské jaro

„Úvodní koncert je poprvé v historii svěřen německému orchestru. Závěr je svěřen orchestru britskému. Tam je určitá reminiscence na zahajovací ročník Pražského jara, kde kromě českých interpretů vystupovali umělci vítězných mocností – Francie, Británie, Ruska a Spojených států,“ vysvětluje ředitel přehlídky Roman Bělor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší tuzemská přehlídka klasické hudby začíná. Program Pražského jara ovlivnilo výročí konce války. Téma pro Markétu Kaňkovou

V podání Severoněmeckého rozhlasového orchestru a Královské liverpoolské filharmonie tak festival symbolicky zahájí váleční poražení a zakončí ho její vítězové.

Výročí války se odrazí i v programu dalších koncertů. Petrohradská filharmonie pod vedením Jurije Těmirkanova zahraje v Praze Šostakovičovu sedmou symfonii zvanou Leningradská. Šostakovič v ní vytvořil působivé svědectví o osudu nacisty obléhaného města.

Osobitým způsobem bude konec války reflektovat i koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

„Náznak druhé světové války se dá ještě vysledovat v koncertu FOK, protože svity z filmové hudby Jiřího Šusta a Zdeňka Lišky připomenou slavné oscarové filmy Obchod na korze a Ostře sledované vlaky, které jsou inspirovány historií druhé světové války,“ dodává Bělor.

Orchestry z Německa i Japonska

Upomínka na porážku nacismu bude ale jen jednou z festivalových linií. Pražské jaro i ve svém jubilejním ročníku postihne to nejširší možné spektrum hudby. Vedle významných světových orchestrů na něm vystoupí několik špičkových ansámblů zaměřených na poučenou interpretaci staré hudby.

„Na Pražském jaru 2015 uvítáme skvělý japonský soubor Bach Collegium Japan, jehož uměleckým šéfem je dirigent Masaaki Suzuki. Bylo to naše dlouholeté přání tento soubor získat,“ vyjmenovává Bělor a pokračuje:

„Druhým souborem, který bych rád zmínil, je Akademie für Alte Musik Berlin s koncertním mistrem Georgem Kallweitem. Přijíždí s programem, který má podtitul Hudba jako odraz vodní inspirace.“

Na festivalu ale nebude znít jen hudba starších stylových období. Uslyšíme také hudbu moderní a soudobou. Festival i letos pokračuje v tradici objednávání skladeb u nadaných soudobých českých autorů.

„Mám velkou radost, že jsme objednali skladbu u Petra Wajsara. Ta zazní na koncertu orchestru Berg, který v roce 2015 oslaví dvacáté výročí od svého založení. Za dvacet let působení se orchestr Berg vyprofiloval ve velmi jasně čitelný orchestr, který se specializuje na moderní hudbu,“ přibližuje mluvčí festivalu Pavel Trojan.

Na koncertu zahraje orchestr Berg v české premiéře také skladbu progresivního německého skladatele a divadelníka Heinera Goebbelse. Ten do Prahy přijede zinscenovat svou skladbu osobně.

„Heiner Goebbels do Prahy přijede asi na čtyři dny, aby tady zinscenoval skladbu Songs of Wars I Have Seen. Je to na texty Gertrudy Steinové,“ upřesňuje Trojan.

Na své si v roce 2015 přijdou podle ředitele přehlídky Romana Bělora i milovníci vokálního umění. Kromě dvojrecitálu mezzosopranistky Dagmar Peckové a tenoristy Štefana Margity nebo recitálu sopranistky Kateřiny Kněžíkové připravil festival i výjimečný projekt pod kuratelou Adama Plachetky.

„Velmi specifickým projektem Pražského jara 2015 je koncert, který má podtitul Adam Plachetka uvádí mladé pěvce. Domluvili jsme se s panem Plachetkou, etablovaným sólistou státní opery ve Vídni, že vybere a pozve ke koncertu čtyři významné pěvce,“ poznamenává Bělor.

Jubilejní ročník nejvýznamnějšího a největšího hudebního festivalu v Čechách nabídne celkem 45 koncertů. Chybět nebude ani víkend komorní hudby, který festival poprvé přichystal loni.

Zahajovací koncert festivalu přenáší Český rozhlas živě, zájemci si ho mohou poslechnout od 20 hodin na stanici Vltava.

Markéta Kaňková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme