Pražské kluby rozezní desítky koncertů. Klubovou nocí začíná United Islands of Prague

Sedm venkovních pódií, desítky klubových scén a více než sto padesát koncertů. To je festival United Islands of Prague. Okolí Vltavy v hlavním městě zaplaví českými i zahraničními hudebníky už podvanácté. Na Střeleckém ostrově navíc dvě pódia postaví i Český rozhlas, kde se představí objevy mladé české hudební scény. Zatím největší ročník festivalu začíná už dnes večer klubovou nocí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

United Islands of Prague 2014

United Islands of Prague 2014 | Foto: United Islands of Prague

Monkey Business, Lenka Dusilová nebo Rozhlasový Big band Gustava Broma. Ti všichni se představí na festivalu United Islands of Prague. Kromě osvědčených jmen ale jeho dramaturgové sahají hlavně po mladých kapelách a interpretech. Letos přivezou třeba americkou raperku Alo Wala, polského písničkáře, který si říká Fismoll nebo Brněnskou kapelu Mucha.

Méně známá jména zazní i ze dvou pódií, které na Střeleckém ostrově postaví Český rozhlas. Na Jazz stage přiveze nejzajímavější jazzové interprety, vystoupí třeba slovenské trio Talent Transport. A na Wave stage představí mladou alternativní hudební scénu, zahraje tam i pražská kapela Dalekko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klubovou nocí dnes začíná festival United Islands of Prague. Podrobnosti k letošnímu ročníku přiblížila Klára Fleyberková

Dramaturgie obou scén Českého rozhlasu vznikala společnou prací rozhlasových redaktorů a dramaturgyně festivalu Barbory Šubrtové.

„Přeci jenom musí dramaturgie té scény odrážet i dramaturgii festivalu. S Českým rozhlasem Jazz máme spolupráci už několikaletou, takže tam s dramaturgem víme, že trochu musím ustoupit já, trochu musí ustoupit on,“ popisuje Šubrtová.

„A s Radiem Wave jsme spolupráci letos začínali a musím říct, že i díky tomu, že patří scéna českým objevům, byla tam spolupráce opravdu hladká. Protože i festivalová dramaturgie je především o objevování,“ vysvětluje.

Propagace začínajících nebo méně známých kapel je jednou z hlavních myšlenek festivalu. Jak připomíná jeho organizátor David Gaydečka, na United Islands of Prague třeba úspěšně nastartovala kariéru skupina Zrní.

Klubová noc

Letošní ročník festivalu startuje už dnes večer klubovou nocí. V 16 klubech po celé Praze už od 18 hodin zahraje řada kapel. Hlavní program ale vypukne zítra. To se otevřou pomyslné brány venkovních pódií. To největší bude stejně jako vloni v Kinského zahradě.

„Je to obrovský prostor, kam se vejde až 15 tisíc lidí v jeden moment,“ vysvětluje Gaydečka.

„A je pro nás zajímavý jednak tím, že má přirozenou elevaci, takže všichni dobře vidí na scénu a pak i prostředím, které je velmi důstojné a příjemné. A zároveň, jak je to svažité, tak terén trochu pohlcuje hluk. Takže my tam rušíme daleko méně, než kdyby tak velká scéna stála na Vltavě, kde se to pak nese do celého města,“ dodává Gaydečka.

Kromě hlavní scény se ale bude hrát na šesti dalších. Festival United Islands of Prague potrvá až do sobotní noci a vstup na všechny akce je zdarma.

Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme