Před 20 lety začalo vysílat první soukromé československé rádio

Přesně před dvaceti lety se z podzemních prostor pod Letenskou plání poprvé ozvalo vysílání Rádia Stalin, první soukromé rozhlasové stanice v tehdejším Československu. Pirátské rádio pojmenované podle Stalinova sousoší, které tu stávalo v 50. letech, zahájilo vysílání rozhovory s účastníky výstavy Totalitní zóna umístěné právě v těchto prostorách. Rádio Stalin nemělo zpočátku k vysílání licenci a po výstavě muselo skončit. Jejím legálním pokračovatelem se pak na jaře 1991 stalo Rádio 1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CZN100502 - Stalinův pomník | Foto: Kateřina Kubalová

„Nápad začít s nelegálním vysíláním z míst, kde původně mělo být mauzoleum komunistických předáků a nakonec se tam skladovaly brambory, měl poněkud delší genezi. Na začátku roku 1990 jsem v rychlém sledu absolvoval tři sezení v hospodě. Na prvním kolega ze stávkového výboru na fakultě, který se právě vrátil z Rumunska, vyprávěl, že tam viděl, jak mají na univerzitě svoje rádio. Tvrdil, že když má člověk svoje rádio, užije si docela legraci,“ vypráví redaktor Lidových novina a pamětník oněch dob Ondřej Štindl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Rádio Stalin, první soukromé rádio v Československu, vzpomínal na Rádiu Česko novinář Ondřej Štindl

„Na dalším sezení jsem se dozvěděl, že malá politická strana, ve které byl můj táta, obdržela rozhlasovou vysílačku a nevěděla, co s ní. Obě věci jsem si spojil a přihlásil jsem se, že bych věděl. Kolem vysílačky se vytvořil tým lidí, který si maloval, že budou dělat rádio. To trvalo několik měsíců, až došlo k dohodě s týmem, který organizoval výstavu v prostorách bývalého Stalinova pomníku,“ pokračuje Štindl.

Podle Štindla se jednalo o velmi spontánní akci, nikdo neměl s rozhlasovým vysíláním žádné zkušenosti:

„Každý přinesl desky, které se mu líbily. Na festival chodilo hodně lidí a osobností, takže jsme s nimi dělali rozhovory,“ vzpomíná novinář.

Jan Piroch, Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme