Před 35 lety fanoušek zastřelil Johna Lennona. V Praze zpěváka připomíná zeď

Před 35 lety přišel hudební svět o jednoho z nejvlivnějších muzikantů své doby. Britského zpěváka a skladatele Johna Lennona zastřelil 8. prosince 1980 v New Yorku pomatený fanoušek. Na pražské Kampě připomíná památku člena legendární skupiny Beatles zeď. Pro řadu lidí se stala symbolem vzdoru a boje proti totalitnímu režimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě | Foto: Josef Kačírek

„Potřebujeme postavit auto na druhou stranu mostu, směrem ke Žlutým lázním … Jde tam dav lidí, směřuje nahoru, k Hradu,“ ozvalo se z policejní vysílačky dne 8. prosince 1985. Zvukový záznam pořídili radioamatéři, kterým se podařilo naladit na frekvenci používanou bezpečnostními složkami.

Mezi protestujícími tehdy byl František Stárek řečený Čuňas: „V tom zvolání Na Hrad! V tom jsem slyšel celou defenestraci. Ten už viděl, jak ty demonstranti toho Husáka vyhodili z okna,“ vzpomíná vydavatel undergroundového časopisu Vokno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínka na Lennona i symbol vzdoru proti totalitě. U Lennovy zdi na pražské Kampě natočil reportáž redaktor ČRo Lubomír Smatana

Z vězení se dostal v roce 1984. „Každý rok tam něco bylo. Tam se vytvořilo to, že se demonstrovat dá,“ říká bývalý zástupce undergroundu, který dnes působí jako historik v Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Byla to taková hra s komunisty. Jeden den tam někdo přimaloval další malůvky na zeď. Pak to policajti – nebo nevím kdo – smazali, zabílili. Další den to zase bylo. Hrálo to určitě svou roli,“ potvrzuje hudební publicista Jiří Černý.

Když v roce 2008 zavítal do New Yorku, byl se podívat na jahodové pole v Central Parku. Nachází se pár metrů od budovy The Dakota na 72. ulici, kde Lennon s manželkou Yoko Ono bydlel v roce 1980. Kulka, kterou vypálil Mark David Chapman, zasáhla zpěváka před domem, když se vracel večer z nahrávacího studia. Navzdory rychlému převozu do nemocnice zranění podlehl.

„Tam ho bláznivý Chapman zastřelil. V tom kousku parku, v těch jahodových polích, upravených na jeho památku, se neustále shromažďují lidé. Někdy víc, někdy míň a zpívají jeho písničky. To si myslím nemá obdoby,“ přibližuje atmosféru místa publicista.

Podobně to vypadá i u Lennonovy zdi v Praze. I sem stále míří hodně lidí. Kromě turistů a milenců jsou mezi nimi i mladí kytaristé, kteří hrají Lennonovy písně.

Lennonova zeď v Praze | Foto: Filip Jandourek

Lennonova zeď je letos opět zcela pokreslená.

Na přebílenou Lennonovu zeď začali kolemjdoucí okamžitě psát nové vzkazy | Foto: Veronika Neprašová

V roce 2014 přemalovala zeď na bílo umělecká skupina. Okamžitě se na ní začaly objevovat nové kresby i vzkazy.

Lennonova zeď v roce 2014 | Foto: Jolana Nováková

Lennonova zeď na snímku z roku 2014.

Lennonova zeď v roce 2008 | Foto: Adam Zivner Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Symbolický 'hrob' Johna Lennona na snímku z roku 2008.

Lennonova zeď v roce 1983 | Foto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported David Sedlecký

Lennonova zeď na archivním snímku z roku 1983.

John Lennon | Foto: Český rozhlas

ČRo, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme