Před 35 lety fanoušek zastřelil Johna Lennona. V Praze zpěváka připomíná zeď

Před 35 lety přišel hudební svět o jednoho z nejvlivnějších muzikantů své doby. Britského zpěváka a skladatele Johna Lennona zastřelil 8. prosince 1980 v New Yorku pomatený fanoušek. Na pražské Kampě připomíná památku člena legendární skupiny Beatles zeď. Pro řadu lidí se stala symbolem vzdoru a boje proti totalitnímu režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lennonova zeď na pražské Kampě | Foto: Josef Kačírek

„Potřebujeme postavit auto na druhou stranu mostu, směrem ke Žlutým lázním … Jde tam dav lidí, směřuje nahoru, k Hradu,“ ozvalo se z policejní vysílačky dne 8. prosince 1985. Zvukový záznam pořídili radioamatéři, kterým se podařilo naladit na frekvenci používanou bezpečnostními složkami.

Mezi protestujícími tehdy byl František Stárek řečený Čuňas: „V tom zvolání Na Hrad! V tom jsem slyšel celou defenestraci. Ten už viděl, jak ty demonstranti toho Husáka vyhodili z okna,“ vzpomíná vydavatel undergroundového časopisu Vokno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínka na Lennona i symbol vzdoru proti totalitě. U Lennovy zdi na pražské Kampě natočil reportáž redaktor ČRo Lubomír Smatana

Z vězení se dostal v roce 1984. „Každý rok tam něco bylo. Tam se vytvořilo to, že se demonstrovat dá,“ říká bývalý zástupce undergroundu, který dnes působí jako historik v Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Byla to taková hra s komunisty. Jeden den tam někdo přimaloval další malůvky na zeď. Pak to policajti – nebo nevím kdo – smazali, zabílili. Další den to zase bylo. Hrálo to určitě svou roli,“ potvrzuje hudební publicista Jiří Černý.

Když v roce 2008 zavítal do New Yorku, byl se podívat na jahodové pole v Central Parku. Nachází se pár metrů od budovy The Dakota na 72. ulici, kde Lennon s manželkou Yoko Ono bydlel v roce 1980. Kulka, kterou vypálil Mark David Chapman, zasáhla zpěváka před domem, když se vracel večer z nahrávacího studia. Navzdory rychlému převozu do nemocnice zranění podlehl.

„Tam ho bláznivý Chapman zastřelil. V tom kousku parku, v těch jahodových polích, upravených na jeho památku, se neustále shromažďují lidé. Někdy víc, někdy míň a zpívají jeho písničky. To si myslím nemá obdoby,“ přibližuje atmosféru místa publicista.

Podobně to vypadá i u Lennonovy zdi v Praze. I sem stále míří hodně lidí. Kromě turistů a milenců jsou mezi nimi i mladí kytaristé, kteří hrají Lennonovy písně.

Lennonova zeď v Praze | Foto: Filip Jandourek

Lennonova zeď je letos opět zcela pokreslená.

Na přebílenou Lennonovu zeď začali kolemjdoucí okamžitě psát nové vzkazy | Foto: Veronika Neprašová

V roce 2014 přemalovala zeď na bílo umělecká skupina. Okamžitě se na ní začaly objevovat nové kresby i vzkazy.

Lennonova zeď v roce 2014 | Foto: Jolana Nováková

Lennonova zeď na snímku z roku 2014.

Lennonova zeď v roce 2008 | Foto: Adam Zivner Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Symbolický 'hrob' Johna Lennona na snímku z roku 2008.

Lennonova zeď v roce 1983 | Foto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported David Sedlecký

Lennonova zeď na archivním snímku z roku 1983.

John Lennon | Foto: Český rozhlas

ČRo, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme