Před 40 lety se k soudu dostala žádost o ukončení Beatles

Je to 40 let, co skupina Beatles oficiálně nastoupila cestu k rozpadu. Paul McCartney 31. prosince 1970 totiž podal u soudu žádost o ukončení partnerství. Fanoušci přitom čekali definitivní konec už od poloviny roku 1970.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První zpráva o rozpadu kapely přišla už 10. dubna. První předzvěstí konce přitom bylo rozhodnutí skončit s živým vystupováním. Například hudební publicista Antonín Matzner nebere jako důvod problém mezi Lennonem a McCartneym z části kvůli avantgardní Yoko Ono, ani ztrátu invence:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o rozpadu Beatles připravil redaktor Českého rozhlasu Nikola Bojčev

„Já si myslím, že době osmi let, kdy spolu ty čtyři chlapci pracovali, tak došlo k přirozené únavě materiálu, nikoliv ochabnutí tvůrčích sil, protože jejich tvorba se stále zkvalitňovala. Při tom hektickém způsobu života, kdy byli vyrváni ze svých kořenů, rodin a trávili všechen čas spolu, tak muselo zákonitě k nějakému takovému konfliktu dojít.“

Matzner v České televizi taky doplnil, že rozchod velmi těžce nesli hlavně zbylí dva Brouci - Ringo Starr a George Harrison.

Rozchodem ale produktivita kapely neustala ze dne na den a i po rozpadu skupiny se fanoušci dočkali dalších písní. „Prakticky ale ani na těch posledních albech Abbey Road nebo Let It Be, které už fakticky vyšlo po rozpadu, tak to není nijak patrné. Pořád jsou tam vynikající hudební nápady,“ vysvětlil hudební publicista Matzner.

Celé roky se proto spekulovalo, že by se Brouci mohli dát zase dohromady. Dohady ale ustaly v roce 1980, kdy po útoku zemřel John Lennon. Před devíti lety potom zemřel na rakovinu George Harrison.

Nicméně dodnes si skupina drží řadu prvenství. S více než miliardou prodaných desek se skupina stala komerčně nejúspěšnější kapelou všech dob. Jejich slavná píseň Yesterday se navíc stala nejhranější skladbou na světě.

Nikola Bojčev, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme