Před 44 lety skončil legendární hudební festival Woodstock

Jedna z padesáti událostí, které změnily dějiny rokenrolu, tak psal americký časopis Rolling Stone o největším hudebním festivalu šedesátých let - Woodstocku. ‚Tři dny míru a hudby‘ skončily přesně před 44 lety, 18. srpna 1969.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Woodstock 1969 | Foto: www.woodstock69.com

¨Původně to měl být obyčejný hudební festival ve Wallkillu ve státě New York. Pořadatelé, Michael Lang, John Roberts, Joel Rosenman a Artie Kornfeld, počítali, že na něj přijede maximálně 50 tisíc lidí.

Wallkill ale kvůli obavám z davů festival zakázal a stejně se zachovalo i město Bethel. Festival nemohl mít lepší reklamu. Prodalo se 186 tisíc lístků. To už pořadatelé odhadovali počet diváků na 200 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O festivalu ve Woodstocku natáčela Helena Berková

Z kapel jako první přislíbila v dubnu účast Creedence Clearwater Revival a pak se přidaly další, jak uvádí hudební publicista Ondřej Konrád:

„Velký úspěch tam měla britská kapela Ten years after. Zcela rozhodně tam zazářil Carlos Santana, a díru do světa tam udělal do té doby neznámý britský zpěvák Joe Cocker.“

Pořadatelům nabídl pozemek farmář Max Yasgur. Na dvou set čtyřiceti hektarech jeho půdy se nakonec sešlo odhadem 400 tisíc lidí. Vzhledem k zájmu diváků byl vstup volný. Festival začal 15. srpna 1969.

O třech dnech hudby ve Woodstocku v srpnu 1969 se později psalo jako o iluzi společenské harmonie. Poslední den festivalu vystoupil na scénu i majitel pozemku, farmář Yasgur:

„Ukázali jste světu, že půl milionu mladých lidí se může sejít a tři dny si užívat hudby a zábavy.“

Časopis Rolling Stone zařadil festival Woodstock mezi 50 událostí, které změnily dějiny rokenrolu.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme