Před 45 lety se rozpadli Beatles. Ze čtyř 'Brouků' žijí a tvoří už jen Ringo a Paul

Nebylo to úplně nečekané, ale pro fanoušky Beatles to byla přece jen rána. Před 45 lety 10. dubna 1970 oznámil Paul McCartney, že odchází ze skupiny a ta se definitivně rozpadla. Cesty čtyř slavných muzikantů se rozešly. Všichni ale pokračovali v sólové kariéře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The Beatles (1964) | Zdroj: Wikimedia Commons, Library of Congress | CC0 1.0,©

John Lennon tvořil po rozpadu Brouků spolu se svou novou manželkou Yoko Ono. Založili skupinu Plastic Ono Band a různými happeningy protestovali proti válkám.

Poté se přestěhovali do New Yorku, kde Lennon vytvořil a vydal čtyři alba. 8. prosince 1980 ho před domem Dakota, kde bydlel, zastřelil duševně nemocný Mark David Chapman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 45 lety se rozpadli Beatles. Jak si vedli členové skupiny potom a co dnes dělají zbylí dva ze slavných „Brouků“, zjišťoval Pavel Novák

Čtyři roky po smrti Johna Lennona vyšlo ještě album Milk and Honey s nedokončenými skladbami. V roce 1994 dala Yoko Ono Paulu McCartneymu demosnímky, které Lennon nahrál. Zbývající členové Beatles dopracovali a nazpívali skladby Free As a Bird a Real Love a vydali je na albech The Beatles Anthology 1 a 2.

George Harrison se už za existence Beatles stal velkým příznivcem hnutí Hare Krišna. Po rozpadu skupiny vydal velmi úspěšné album All Things Must Pass s hitem My Sweet Lord, který opěvoval právě boha Krišnu.

Pak vydal několik dalších sólových alb a v 80. letech i dvě, na kterých spolupracoval například Royem Orbisonem nebo Bobem Dylanem. Zemřel v listopadu 2001 na rakovinu plic.

Rock´n´rollová skupina The Beatles vznikla v roce 1960 v anglickém Liverpoolu. Jejími členy byli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a od roku 1962 Ringo Starr. Přestože se kapela po deseti letech rozpadla, dodnes patří mezi nejúspěšnější v dějinách.

Bubeník skupiny Ringo Starr si stále užívá hudebního výsluní. Právě vydává nové album Postcards from Paradise. Od rozpadu Beatles má na svém kontě několik úspěšných desek. Prosadil se ale také v několika filmech jako herec.

Třeba v Lisztomanii, kde si zahrál malou roli papeže. Ve filmu Caveman z roku 1981 dostal dokonce hlavní roli Atuka, muže z doby kamenné. V tomto akčním filmu bylo velmi málo textu a Ringo hrál spíš mimikou a gesty.

Dne 18. dubna se Ringo Starr dočká uvedení do rock´n´rollové síně slávy v Clevelandu. Jak říká na videovzkazu fanouškům na svém webu, přes léto si chce odpočinout a pak v říjnu vyrazí na turné s písničkami z nového alba po Spojených státech a Kanadě.

Koncerty stále vyprodává také Paul McCartney. Vydal řadu sólových desek. Skládá kromě písniček i vážnou hudbu - třeba Liverpoolské oratorium. Zahrál si i na koncertu v Praze v červnu 2004.

Paul McCartney je vegetarián a ochránce zvířat. Na půdě Evropského parlamentu před pěti lety vyzýval k tomu, aby se Evropané na jeden den v týdnu vzdali masa.

Kdybychom podle McCartneyho nechovali tolik krav, ovcí a dalších zvířat, která vypouštějí metan, bylo by méně skleníkových plynů v atmosféře.

Aktuálně se Paul McCartney chystá do Japonska a Jižní Koreje se show Out There. Na konci května přijede i do Evropy.

Členové Beatles po rozpadu kapely v roce 1970 | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme