Presleyho fanoušci se sjeli do Gracelandu, oslaví 80. výročí od jeho narození

V někdejším domově krále rock´n´rollu je v těchto dnech mimořádně živo. Fanoušci z celého světa se sjeli do amerického Memphisu, aby tam oslavili 80. výročí od narození Elvise Presleyho. Ikonu světové hudby si připomínají na několikadenním setkání v jeho sídle Gracelandu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elvis Presley | Foto: elvis.com

Píseň Hound Dog Elvis Presley nazpíval v roce 1956. Před ním a po něm to udělalo ještě asi 250 dalších interpretů, ale právě Elvisova verze je dodnes nejznámější. V době vydání písně už měl Elvis široké zástupy oddaných fanoušků a fanynek. A má je dodnes.

Elvisovi příznivci, imitátoři a dvojníci v blyštivých kombinézách všech věkových kategorií se i letos sjeli k memphiskému Gracelandu, slaví totiž 80. výročí narození krále rock´n´rollu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedožité osmdesáté narozeniny rokenrolového krále Elvise Presleyho připomněla redaktorka Tea Parkanová

Jeho někdejší domov je dnes muzeem a zároveň jedním z nejnavštěvovanějších soukromých domů ve Spojených státech. Ročně se do něj přijede podívat přes 600 tisíc turistů. Tenhle počet návštěvníků předčí jen Biltmore Estate v Severní Karolíně a Bílý dům.

Při výročích, jako je i to letošní, pravidelně vycházejí nové i staronové materiály týkající se Elvise Presleyho. Třeba před pěti lety to byla kompletní kolekce všech 711 nahrávek, které Elvis stačil za svou více než dvacetiletou kariéru nahrát.

Tentokrát zase vyšla reedice Presleyho životopisu, a to i jako e-kniha. Kromě toho by se letos fanoušci měli dočkat životopisného filmu s názvem Last Train to Memphis, na jehož produkci se podílí další rokenrolová superstar - Mick Jagger.

Elvis Presley byl výborný zpěvák, muzikant a také herec. Noty přitom neuměl, pravidelným poslechem bluesových a country nahrávek si ale vypiloval bezchybný hudební sluch.

Prvenství dnes drží v celé řadě pomyslných kategorií - stal se prvním umělcem, který dokázal vyprodat čtyři po sobě jdoucí vystoupení v newyorské Madison Square Garden; dodnes se prodala víc než miliarda kopií jeho nahrávek a v roce 2005 získal zápis do Guinnessovy knihy rekordů coby nejúspěšnější muzikant všech dob.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme