Přesně před 20 lety se znovu stavěla i bořila Berlínská zeď

Legendární, výjimečné - i tak bývají označovány nejrůznější rockové show. Jen některé si to skutečně zaslouží. Koncert The Wall v Berlíně mezi ty skutečně nezapomenutelné patří. Přesně před 20 lety bývalý člen kapely Pink Floyd Roger Watters strhnul svou rockovou show statisíce Němců i miliony diváků po celém světě, kteří koncert sledovali v přímém přenosu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

berlínská zeď | Foto: Adam Drda

The Wall - Berlín 1990, kvůli rockové show byla postavena nová obrovská Berlínská zeď. Umělecký koncept, který v Německu získal aktuální politický rozměr.

„Když jsem viděl tu fantastickou listopadovou noc, jak se tisíce lidí nahrnuly k Postdamer Platzu, do míst, kam přes 40 let nevkročila noha, tak jsem si řekl: Wow, Uděláme to tam,“ vzpomínal Roger Watters v talkshow Davida Frosta.

Jedinečný symbol

U smutně proslulé zdi Watters vzkřísil své mistrovské dílo o pomyslných zdech mezi lidmi i v lidech samotných. Koncert se konal 21.června 1990 na území mezi východním a Západním Berlínem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová v Ranním Radiožurnálu

„Přišlo tam 260 tisíc platících diváků, ale nikdo přesně neví, kolik lidí tam bylo, kam se člověk podíval, tam viděl obrovskou masu lidí. Vyžádalo si to obrovskou produkci, velkou přípravu,“ říká Rogers. Kromě statisíců v Berlíně to sledovaly i miliony lidí v přímém přenosu.

Watters si přizval kolegy zvučných jmen - Joni Mitchell, Sinéad O'Connor, Bryana Adams, Scorpions, Cyndi Lauper. Nad pódiem se vznášely obří nafukovací loutky, po pódiu jezdila auta, přizvaný byl i orchestr Sovětské armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na legendární rockovou show zavzpomínal na Rádiu Česko hudební publicista Jiří Černý

V Berlíně měly ovšem největší odezvu stavba obří zdi během koncertu a její zboření v závěrečných 30 sekundách. Jak Watters později prozradil, bez předchozího nácviku.

I když se najdou kritikové, většina hodnotí uvedení zdi v sjednocujícím se Berlíně jako jednu z největších hudebních událostí na rockové scéně. Na Rádiu Česko na ni zavzpomínal hudební publicista Jiří Černý:

„Ten záměr byl vyjádřit osamocenost jednoho člověka. Watterse to napadlo na koncertu v roce 1977, když na něj řvali lidi a on už pak v zoufalství na toho jednoho člověka v první řadě plivnul a pak si uvědomil, jak jsou si lidé daleko.“

„A tento záměr sblížit lidi najednou přišel ve stejnou chvíli, kdy padaly bariéry nejen mezi dvojicemi a mezi publikem a umělci, ale padala bariéra mezi západním a východním světem,“ uvedl Jiří Černý.

Příští rok 11.června se Watters do Berlína vrátí. Lístky byly vyprodány během hodiny. Rekordní návštěvnost z Postdamer Platzu ovšem už Watters nepřekoná, jeho zeď v nových kulisách bude hostit jen berlínská O2 Aréna.

Milan Kopp, Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme