Prestižní klavírní soutěž Amadeus vyhrála už podruhé Mojzešová

Je jí deset a už podruhé vyhrála mezinárodní klavírní soutěž Amadeus v Brně. Marie Viola Mojzešová z Prahy porazila čtyři desítky svých vrstevníků z České republiky a dalších osmi zemí Evropy i Asie. Už 20. ročník mezinárodní soutěže mladých klavíristů skončil koncertem vítězů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězka Marie Viola Mojzešová díky vítězství získá možnost vystoupit v příští sezoně s Filharmonií Brno

Vítězka Marie Viola Mojzešová díky vítězství získá možnost vystoupit v příští sezoně s Filharmonií Brno | Zdroj: ČTK

Stoličku ke koncertnímu křídlu by sami neunesli, přesto se nad klaviaturou cítí sebejistě jako zralí umělci. Řeč je o dětech, které se zúčastnily letošního klání mladých klavíristů Amadeus.

Za dvacet let existence získala soutěž vysoké renomé, pochvaluje si její ředitel. Absolutní vítězkou se už podruhé v životě stala Marie Viola Mojzešová z Prahy.

„Jsem ráda za ty výsledky, co jsem udělala, a já to neberu automaticky. Jakože mě to těší, když vyhraju,“ říká Viola a dodává, že hudba je sice jejím hlavním koníčkem, ale ne jediným.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soutěž Amadeus sledovala na místě redaktorka ČRo Vlasta Gajdošíková

Z hudebních velikánů má nejraději Frédérika Chopina a Wolfganga Amadea Mozarta. Ve chvílích, kdy se nevěnuje hudbě, chodí na balet, běhá a jezdí na kolečkových bruslích.

Violina matka Milena potvrzuje to, co říkají organizátoři soutěže: hraní na tak vysoké úrovni se nedá dělat jen kvůli tomu, že si to přejí rodiče.

„Ne, to vůbec nebyla snaha z mé strany, ona chodila na hodiny ze starší sestrou, na klavír, když jí byly necelý tři roky, tak ji začala pořád odstrkovat ze židličky a říkala, že teď bude hrát ona. No tak začala,“ říká Milena.

O jiném hodnotovém žebříčku mladých virtuosů svědčí i ceny, které dostávají. Nejsou to jen hračky, případně peníze, ale také notový materiál, říká jedna ze zakladatelek soutěže Eva Chlebníčková.

„Ten absolutní vítěz, což pokládáme úplně za nejprestižnější cenu a nevyšší ocenění, má možnost v následující koncertní sezóně vystoupit s filharmonií jako sólista, což už je velmi náročné,“ vysvětluje Chlebníčková.

Od Amadea ke kariéře hudebníka

Řada vítězů minulých ročníků Amadea je dnes renomovanými klavíristy a vystupuje na světových pódiích. Při své práci se s nimi setkává i předseda poroty Ivan Klánský, který vyučuje na Akademii múzických umění v Praze a na obdobné škole ve švýcarském Luzernu.

„To jsou všechno pianisté, kteří tady začínali jako malí soutěžící, nakonec zůstali u dráhy profesionálního pianisty, a dnes patří už k výkvětu své generace. Čili vlastně tato soutěž opravdu připravuje jenom děti, kteří to opravdu myslí vážně,“ upozorňuje Klánský.

Asi polovina soutěžících byla z České republiky, zbytek z Ruska, ze Slovenska, Ukrajiny, Polska, Litvy, Kazachstánu a Ázerbájdžánu.

Vítězce Marii Viole Mojzešové předává cenu náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek | Foto: ČTK

Neúčast dětí ze západní Evropy vysvětluje Eva Chlebníčková vysokou úrovní výuky a tradicí státní podpory hudebních škol ve východní Evropě, včetně České republiky.

„Tam je možnost široké veřejnosti a dětem i třeba ze sociálně slabších rodin, aby je do té hudební školy posílali. Kdežto, jak mám informace ze zahraničí, tak tam je výuka privátní, která se platí dost draze. Takže možná je to i z finančních důvodů, že si to nemůže každý dovolit,“ dodává.

Proto je pravděpodobné, že i vítěz příštího ročníku Amadea bude z tuzemska.

Vlasta Gajdošíková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme